Odnawialne źródła energii, czyli OZE, coraz częściej trafiają do naszych domów. Sprzyjają temu rządowe projekty, jak Program Czyste Powietrze, a także wsparcie ze strony instytucji rządowych, jak i organizacji non-profit. Odnawialne źródła energii to nic innego ,jak energia promieniowania słonecznego, wody, wiatru i złóż geotermalnych przetwarzana na energię elektryczną bądź cieplną. Wykorzystywanie tych źródeł energii nie wiąże się z ich długotrwałym deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Jak możemy wykorzystać odnawialne źródła energii, aby nasz dom stał się jeszcze bardziej wydajny energetycznie?
Fot. ze zbiorów innogy.pl
Kolektory słoneczne
Za najobfitsze odnawialne źródło energii odnawialnej uznawana jest energia promieniowania słonecznego. Najpopularniejszymi urządzeniami korzystającymi z jej dobroczynnego działania są kolektory słoneczne umieszczane na dachu budynku. Kolektory połączone są ze znajdującymi się wewnątrz budynku zespołem pompowo-sterowniczym oraz podgrzewaczem. Zamiana energii słonecznej na cieplną następuje w kolektorze, który przekazuje ją za pośrednictwem krążącego w instalacji nośnika ciepła (roztwór glikolu) do podgrzewacza. W podgrzewaczu w wyniku wymiany cieplnej woda użytkowa się ogrzewa a nośnik ochładza. Praca pomp jest niezbędna do wymuszenia krążenia w instalacji nośnika. Systemy solarne znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych jak i ogromnych budynkach użyteczności publicznej. Urządzenia pozwalają zredukować zużycie energii na potrzeby ogrzania domu czy podgrzania wody użytkowej przy pomocy kotła gazowego, węglowego lub podgrzewacza elektrycznego.
Moduły fotowoltaiczne
Kolejnym urządzeniem wykorzystującym energię słoneczną są moduły fotowoltaiczne. Przetwarzają one energię ze słońca na energię elektryczną. Wszystko za sprawą krzemowych ogniw, które wyłapują promienie słoneczne i zamieniają je na prąd stały. Ten następnie przy pomocy urządzenia jakim jest inwerter zostaje przekształcony na prąd zmienny, który trafia do naszych gniazdek. Ilość energii wytworzonej przez pojedyncze ogniwo jest niewielka, dlatego łączone są one w kilka lub kilkanaście modułów tworzący panele fotowoltaiczne. Są one montowane najczęściej na dachach domów przy pomocy konstrukcji wsporczych, które zapewniają trwałość całej konstrukcji.
Korzystając z energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, jesteśmy w stanie zmniejszyć ilość energii pobieranej z sieci energetycznej, a tym samym zmniejszyć zależność gospodarstwa domowego od dostawców energii oraz obniżyć wysokość rachunków za prąd. Decydując się na inwestycję w panele fotowoltaiczne musimy ponieść koszty montażu, który ma duży wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Pomóc w tym mogą nam firmy zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej, które posiadają w swojej ofercie pakiety instalacji fotowoltaicznych. Należy do nich m.in. innogy Polska, która zapewnia kompleksową usługę montażu poprzedzoną audytem fotowoltaicznym, a także wsparcie merytoryczne, jak i formalne w pozyskaniu odpowiednich form dofinansowania do fotowoltaiki.
Fot. Fotolia
Elektrownie wiatrowe
Również siłę wiatru można przetworzyć na energię elektryczną, a następnie wykorzystywać w gospodarstwie domowym. Produkcja energii elektrycznej w elektrowni wiatrowej odbywa się za pośrednictwem turbin wiatrowych napędzanych energią wiatru, przez co uważana jest za jedną z najbardziej ekologicznych. Do jej produkcji nie potrzeba żadnego paliwa. Przydomowe elektrownie wiatrowe posłużą zatem jako dodatkowe źródło energii, które uniezależni nas od sieci lokalnego dystrybutora. Energia wytworzona przy użyciu wiatraków może być wykorzystana również do oświetlenia pomieszczeń czy pompowania wody. Własny prąd, czyli domowa elektrownia to jednak nadal rzadkość. Wiąże się to z kosztownymi wydatkami na zakup potrzebnych urządzeń oraz restrykcyjnym prawem energetycznym, które stoi na przeszkodzie we wdrożeniu tego typu systemów. Z tego powodu nie każdy może sobie pozwolić na postawienie wiatraka na działce w celu wytworzenia własnego prądu.
Kotły na biomasę
Odnawialne źródła energii to także biomasa, czyli wszystkie stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego ulegające biodegradacji. To najstarsze i najczęściej wykorzystywane źródło energii odnawialnej, które pozwala spożytkować odpady oraz zagospodarować nieużytki. Dzieje się to za sprawą paliw pochodzenia roślinnego (pelet, ziarna zbóż i słoma, rośliny energetyczne, zrębki, drewno w postaci polan). Spalanie biomasy traktuje się jako neutralne dla środowiska naturalnego, ponieważ do atmosfery dostaje się tyle dwutlenku węgla, ile rośliny pochłaniały podczas swojego wzrostu. Do spalania biomasy w domach jednorodzinnych wykorzystywane są kotły na drewno oraz kotły na pelet z automatycznym podajnikiem paliwa, który pozwala na wygodne i sprawne użytkowanie tego urządzenia grzewczego. To ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych kotłów na węgiel.
Pompy ciepła
Technologia geotermalnych pomp ciepła pozwala na ogrzewanie domu z wykorzystaniem energii cieplnej pochodzącej ze środowiska naturalnego. Są to urządzenia grzewcze, które pozyskują energię odnawialną skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Działanie pomp ciepła opiera się na “wyciągnięciu” ciepła z otoczenia, a następnie oddania go przy wyższej temperaturze do budynku mieszkalnego. Pompa pobiera ciepło z otoczenia, dlatego nie potrzebuje żadnego paliwa, poza prądem niezbędnym do napędu sprężarki, czyli głównego elementu pompującego energię cieplną z danego źródła. Ilość dostarczanej do pompy energii w postaci prądu jest kilkakrotnie mniejsza od ilości energii w postaci ciepła przekazywanego do pomieszczeń. Dzięki temu eksploatacja pompy jest o wiele tańsza niż korzystanie z kotła na olej czy gaz. Energia pobrana przez pompę przekazywana jest do systemu grzewczego i wykorzystywana na potrzeby ogrzewania wody użytkowej i pomieszczeń domu czy chłodzenia budynku.
Właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać z różnorakich form odnawialnej energii do produkcji prądu, podgrzewania wody, ogrzania lub chłodzenia budynku. Dzięki wykorzystaniu tych źródeł są w stanie pozyskać nie tylko tańszą, ale przede wszystkim ekologiczną energię, która nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.