Panele słoneczne stanowią najważniejszą część instalacji fotowoltaicznej oraz są odpowiedzialne za jakieś 50% kosztów. Jak porównać ze sobą ceny poszczególnych paneli?

Porównaj cenę paneli fotowoltaicznych za uzysk

Porównując panele pod kątem opłacalności, nie powinno się patrzeć na samą cenę na panel. Do zrobienia odpowiedniego zestawienia potrzebujemy kilku danych: mocy nominalnej, ceny oraz gwarancji na uzysk.

Znając cenę panelu fotowoltaicznego oraz moc nominalną, możemy obliczyć cenę za Wp. Ten parametr określa, ile energii elektrycznej rocznie otrzymamy z każdej wydanej złotówki i umożliwia porównanie początkowej opłacalności paneli.

Przykładowe porównanie:

  • Panel A – moc: 365Wp. cena za panel: 1540 zł. Cena za Wp: 4,22 zł/Wp
  • Panel B – moc: 305Wp. cena za panel: 790 zł. Cena za Wp: 2,59 zł/Wp
  • Panel C – moc: 270Wp. cena za panel: 460 zł. Cena za Wp: 1,70 zł/Wp

Z powyższego porównania wynika, że tańsze panele fotowoltaiczne są finansowo bardziej opłacalne. Każdy 1 Wp mocy instalacji jest w stanie w warunkach polskich wyprodukować mniej więcej 1 kWh rocznie. W tym momencie 1 kWh kosztuje mniej więcej 0,55 zł. Mając te informacje, możemy mniej więcej policzyć, w ile lat zwróci się zakup poszczególnych paneli.

Jednak trzeba wziąć pod uwagę kolejny czynnik. Otóż panele tracą z każdym rokiem moc – jest to normalne i nieuniknione. Producent szacuje dopuszczalny stopień utraty tej mocy i określa to w gwarancji na uzysk.

Porównaj gwarantowany uzysk za 25 lat

Gwarancja na uzysk ma duży wpływ na zwrot inwestycji w skali wielu lat. Wysokowydajne panele fotowoltaiczne zwykle lepiej opierają się działaniu czasu i mają wyższą gwarantowaną moc za 25 lat.

Przykładowe porównanie:

  • Panel A – moc: 365 Wp. Gwarantowany uzysk po 25 latach: 88,4% = 322,66 Wp mocy
  • Panel B – moc: 305 Wp. Gwarantowany uzysk po 25 latach: 80% = 244 Wp mocy
  • Panel C – moc: 270 Wp. Gwarantowany uzysk po 25 latach: 80,7% = 218 Wp mocy

Chociaż droższe panele zwykle tracą z czasem mniej mocy w porównaniu do ich tańszych odpowiedników, to różnica nie jest tak duża, by w ciągu 25 lat pokryć ich wyraźnie wyższą cenę początkową.

Pamiętaj, że cena to nie wszystko

Z powyższego porównania mogłoby wynikać, że wysokowydajne panele fotowoltaiczne nie mają finansowego uzasadnienia, bo oferują niższy zwrot inwestycji. Tymczasem tak nie jest.

Najważniejszą zaletą wysokowydajnych paneli (LG, Sunpower) jest wyraźnie mniejsza powierzchnia i niższa masa instalacji z nich złożonych. To, jak spora może być to różnica, widać już w przypadku instalacji o wielkości 10 kW.

  • Instalacja 10kW złożona z paneli A o mocy 365 Wp – powierzchnia 48,3 m², masa 504 kg
  • Instalacja 10kW złożona z paneli C o mocy 270Wp – powierzchnia 62,5 m², masa 722 kg

Różnica 15 m2 oraz ponad 200 kg to dość dużo jeśli chodzi o mikroinstalacje na dachu. Dla wielu domów panele o wysokiej wydajności to jedyny sposób na zrealizowanie ideału domostwa bezemisyjnego, budynku całkowicie niezależnego od rosnących kosztów prądu, gazu i ciepłej wody.

Dowiedz się więcej o cenach, opłacalności, instalatorach oraz dotacjach związanych z fotowoltaiką na jednym z największych serwisów internetowych poświęconych w całości tej gałęzi techniki – https://fotowoltaikaonline.pl/

 

Panele fotowoltaiczne - fotowoltaika  - odnawialne źródło energii, składają się z ogniw, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Ogniwa zbudowane są z płytek krzemowych, na które padają fotony - minimalne jednostki światła. Jednostka światła jest pochłaniana przez krzem, co powoduje wybicie elektronu ze swojej pozycji zmuszając go do ruchu. Powstały w ten sposób ruch to właśnie przepływ prądu elektrycznego. Dzięki zastosowaniu złącza półprzewodnikowego typu p-n możliwe jest połączenie tego procesu z obiegiem elektronów w sieci energetycznej. W ten sposób energia świetlna zostaje przekształcona w elektryczną.