Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), od 3 lipca br. przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie w ramach nowego programu „Polska geotermia plus”. Jego budżet to 600 mln zł, z czego połowa przeznaczona jest na dotacje, połowa zaś – na pożyczki.
Gina Sanders / Adobe Stock
Z programu skorzystać będą mogli przedsiębiorcy realizujący inwestycje przyczyniające się do zwiększenia wykorzystania zasobów geotermalnych w Polsce. Przedsięwzięcia te podzielono na dwie grupy: obligatoryjne i fakultatywne.
Pierwsze to np. budowa, rozbudowa lub modernizacja ciepłowni, elektrociepłowni lub elektrowni geotermalnej opartej na źródle geotermalnym; modernizacja bądź rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ww. jednostki; wykonanie lub rekonstrukcja otworu geotermalnego z wyłączeniem pierwszego odwiertu badawczego.
Do przedsięwzięć fakultatywnych zaliczają się zaś działania związane z modernizacją sieci ciepłowniczych, poprawą efektywności energetycznej, instalacją odnawialnych źródeł energii (OZE) czy wykonaniem pierwszego odwiertu badawczego.
W przypadku dofinansowania przedsiębiorcy mogą liczyć na dotację w wysokości do 40% kosztów kwalifikowanych (do 50% przy przedsięwzięciach geotermalnych wykorzystujących technologie ORC). Druga forma dotyczy pożyczek – do 100% kosztów kwalifikowanych.
Nabór ma mieć charakter ciągły, a budżet programu może ulec zwiększeniu.
„Polska geotermia plus” to program, który ułatwić ma realizację inwestycji w badania złóż, odwierty i prace budowlane w ich obrębie. Jego realizację zaplanowano na lata 2019–2025, przy czym podpisywanie umów będzie możliwe jedynie do 2023 r.
Przeczytaj także: W Polsce wykorzystujemy 30 proc. potencjału geotermalnego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.