• Na zdegradowanych terenach Wielkopolski ma powstać elektrownia słoneczna o mocy 600 MW
  • Roczna produkcja elektryczności na poziomie 630 GWh to około 25% rocznego zużycia energii w KGHM
  • Docelowo siłownia ma wytwarzać 3% krajowej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych

Moc planowanej siłowni ma pozwolić na produkcję energii elektrycznej na poziomie 630 GWh rocznie. Docelowo elektrownia ma mieć 3% udział w krajowym wytwarzaniu energii ze źródeł odnawialnych. Ze względu na moce wytwórcze i możliwość efektywnej produkcji energii w okresie letnim, kompleks będzie mieć istotne znaczenie dla wydolności systemu elektroenergetycznego w okresie wzmożonego zapotrzebowania na prąd – czytamy w komunikacie.

Projekt ma być realizowany przy udziale China Sinogy Electric Engineering (CSEE) i jej partnera, Strategic Swiss Partners, z siedzibą w Zurichu (SSP). 4 września br. podpisano umowę pomiędzy spółką Energia Przykona z portfela NeoInvestments (odpowiada za rozwój projektu) a CSEE, chińską spółką państwową realizującą projekty energetyczne w systemie „pod klucz” – od projektu do uruchomienia.


Inwestycję sfinansują CSEEC z SSP oraz NeoInvestments. Chińczycy ze szwajcarskim partnerem będą odpowiedzialni za technologię, etap budowy projektu, jak również za przekazanie farmy fotowoltaicznej do eksploatacji na wybranym terenie.

Pierwsze dwa etapy projektów uzyskały już pozytywną decyzję środowiskową i są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zawarcie umowy o przyłączeniu instalacji do sieci elektroenergetycznej dla tych dwóch instalacji zaplanowano na październik 2019 r., a inwestorzy liczą, że w 2020 r. uzyska pozwolenie na ich budowę. Docelowo elektrownie słoneczne mają zostać wyposażone w magazyny energii, w których można gromadzić nadwyżki produkcji.

Przeczytaj także: Największa elektrownia słoneczna w Izraelu oficjalnie rozpoczęła działalność