Unijny pakiet „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” to zestaw ośmiu dyrektyw i rozporządzeń, określających nowy model energetyki w Unii Europejskiej. Koncentrują się na bezpieczeństwie energetycznym, efektywności energetycznej, dekarbonizacji, wewnętrznym rynku energii oraz badaniach, innowacyjności i konkurencyjności.
W pakiecie energetycznym kluczowe są OZE. Fot. Adobe Stock / bnorbert3
- Kluczową rolę w unijnym pakiecie energetycznym odgrywają odnawialne źródła energii
- Wzrośnie rola prosumentów i energetyki rozproszonej
- Operatorzy systemów dystrybucyjnych będą współodpowiadać za bilansowanie rynku energii
Wszystkie te obszary są ważne dla polskiej elektroenergetyki i ciepłownictwa. W raporcie „Małymi krokami do wielkich zmian” Forum Energii analizuje zapisy pakietu i ich konsekwencje dla Polski.
Wybrany został kierunek i cele, teraz potrzebujemy debaty. Konieczne jest szerokie zaangażowanie firm, administracji, nauki i obywateli w dyskusję i analizę jak wprowadzać zmiany z korzyścią dla społeczeństwa, środowiska i gospodarki. Czekają nas duże zmiany, polska energetyka potrzebuje inwestycji. Zadaniem rządu jest określenie procesu i zbudowanie stabilnego otoczenia regulacyjnego, żeby zachęcić inwestorów do działania i umożliwić pozyskanie finansowania – czytamy w komunikacie.
Wymiary pakietu energetycznego. Źródło: Forum Energii
Unia Europejska zmierza w kierunku energetyki 3D, czyli zdecentralizowanej, zdigitalizowanej i zdekarbonizowanej. Raport Forum Energii prezentuje najważniejsze zmiany.
Kraje członkowskie powinny do końca 2019 r. uzgodnić z Komisją Europejską strategię osiągania celów energetyczno-klimatycznych w 2030 r., tzw. plany krajowe na rzecz energii i klimatu (do ew. rewizji). Od nich będzie zależało finansowanie projektów z funduszy unijnych.
Kluczową rolę w wytwarzaniu energii mają odgrywać źródła odnawialne (OZE) – do 2030 r. powinniśmy osiągnąć poziom 32% w całej UE. W Polsce powinno nastąpić przyspieszenie realizacji celu krajowego Polski na 2020 r. i uzgodnienie realizacji kolejnego w latach 2021-2030. Priorytet to integracja OZE w systemie energetycznym. Zmniejszą się bariery wejścia na rynek małych źródeł.
Dla prosumentów, zarówno dla domów jedno- i wielorodzinnych, jak i przedsiębiorców pojawią się udogodnienia ułatwiające rozwój.
Rynki mocy będą traktowane jako forma wsparcia publicznego dla energetyki. Ich stosowanie będzie wymagało uzgodnień z Komisją Europejską, a same rynki będą stopniowo ograniczane.
Konsumenci otrzymają szereg możliwości zwiększających ich świadomość i aktywność na rynku. To m.in. inteligentne systemy opomiarowania czy większa swoboda wyboru dostawcy.
Zaplanowano też uwolnienie cen dla odbiorców indywidualnych, które powinno nastąpić od 2021 r. Będzie możliwe tymczasowe stosowanie taryf regulowanych dla odbiorców wrażliwych i zagrożonych ubóstwem energetycznym.
W ramach tworzenia wspólnego rynku energii od 2020 r. do 2025 r. trzeba uzyskać 70% zdolności przesyłowych na interkonektorach elektroenergetycznych udostępnianych dla wymiany transgranicznej.
Radykalnie zmieni się rola OSD (operatorzy systemów dystrybucyjnych). Będą odpowiedzialni za integrowanie lokalnych zasobów (OZE, magazynów, DSR) do systemu energetycznego i dzielić odpowiedzialnością z OSP (operatorzy systemów przesyłowych) w bilansowaniu systemu. Powstanie unijna instytucja koordynująca pracę OSD.
Według Forum Energii Unia Europejska stoi przed dużym wyzwaniem odbudowy swojej infrastruktury wytwórczej, która intensywnie kształtowała się w latach 60 i 70. Przy znaczących inwestycjach, które nas czekają trzeba uwzględnić cele strategiczne – poprawy bezpieczeństwa energetycznego, tworzenia miejsc pracy w Europie, ograniczenia wpływu na środowisko. Ważne, aby Europejczyków było stać na te zmiany. Pakiet „Czysta energia” zwiększa konkurencję na rynku.
Przeczytaj także: W Wielkopolsce ma powstać elektrownia słoneczna o mocy 600 MW
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.