Enea poinformowała, że zamierza zbudować na Lubelszczyźnie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy do około 30 MW. Powstaną one na terenach, które są własnością kopalni Bogdanka, położonych w gminach Puchaczów i Cyców.
Enea zbuduje farmy fotowoltaiczne na Lubelszczyźnie. Fot. Slavko Sereda/Adobe Stock
Firmy zakładają współpracę w innowacyjnej formule cPPA (ang. corporate Power Purchase Agreement), znacznie obniżającej koszty energii dla odbiorcy końcowego, czyli kopalni. List intencyjny w tej sprawie podpisali prezesi obu firm.
To kolejny projekt, wykorzystujący synergię potencjału pomiędzy koncernem Enea, większościowym udziałowcem Bogdanki, a lubelską firmą. Kopalnia dysponuje gruntami, których część doskonale nadaje się do wykorzystania przy budowie instalacji, generującej energię elektryczną ze światła słonecznego. Wpisuje się to w plany Enei, związane z dynamicznym rozwojem tego typu źródeł – podała Enea.
W ramach współpracy, w ciągu kilku najbliższych lat na łącznej powierzchni około 55 ha powstaną instalacje, które będą mogły produkować do około 30 000 MWh energii elektrycznej rocznie. Cały wolumen wytworzonej bezemisyjnie energii trafi do Bogdanki, zasilając kopalnię i jej procesy produkcyjne.
Formuła cPPA oznacza, iż prąd będzie bezpośrednio sprzedawany odbiorcy końcowego, co pozwoli Bogdance znacznie obniżyć koszty zakupu energii. Enea, jako właściciel instalacji, uzyska gwarancję sprzedaży wyprodukowanej energii po korzystnych dla obu stron cenach.
Projekt budowy farm fotowoltaicznych w najbliższym sąsiedztwie Bogdanki to właściwe zagospodarowanie kopalnianych gruntów i zapotrzebowania na energię z poszanowaniem środowiska, przy wykorzystaniu technologii odnawialnych. Zaprojektowany model współpracy, cPPA, przyczyni się do efektywnego wykorzystania aktywów w Grupie, zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii do kopalni, przynosząc obu stronom optymalne korzyści biznesowe – powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei.
Z kolei prezes LW Bogdanka, Artur Wasil, podkreślił, że farmy fotowoltaiczne będą zasilać czystą energią procesy produkcyjne w kopalni, przyczynią się do zmniejszenia kosztów stałych Bogdanki i do zwiększenia jej konkurencyjności.
Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii: od produkcji surowca, poprzez wytwarzanie energii elektrycznej, jej dystrybucję oraz sprzedaż i obsługę klienta. Odpowiada za dostawy energii do mieszkańców 1/5 kraju.
Lubelski Węgiel Bogdanka jest jednym z największych w Polsce producentów węgla kamiennego, z roczną sprzedażą w 2018 r. przekraczającą 9 mln ton. Bogdanka zaopatruje przede wszystkim elektrownie konwencjonalne Grupy Enea w Kozienicach i Połańcu, a także odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Od października 2015 r. Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea.
Zobacz także: Mija 40 lat od uruchomienia Elektrowni Połaniec
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.