• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Cieszanowicach rozpoczęła się budowa magazynu energii elektrycznej

Opublikowano: 06-11-2019 Źródło: Tauron Polska Energia
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Stacjonarny system magazynowania energii ma służyć do bardziej efektywnego gospodarowania elektrycznością wytwarzaną w farmach wiatrowych. Ma też poprawić parametry energii i stabilizować prace sieci elektroenergetycznej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na początek 2020 r.


Budowa magazynu energii w Cieszanowicach. Fot. Tauron Dystrybucja Budowa magazynu energii w Cieszanowicach. Fot. Tauron Dystrybucja
  • Magazyn energii budowany w Cieszanowicach wesprze pracę elektrowni wiatrowej
  • System magazynowania moc znamionową 3,16 MVA, a pojemność użyteczną 774 kWh
  • Rozpoczęte we wrześniu br. prace zakończą się na początku 2020 r.

System magazynowania energii powstaje na terenie Głównego Punktu Zasilania Cieszanowice w gminie Kamiennik. Głównym zadaniem tej stacji elektroenergetycznej jest przekazywanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w znajdującej się nieopodal farmie wiatrowej w Lipnikach. Przedsięwzięcie prowadzi firma Tauron Dystrybucja.

Istotą projektu jest stworzenie takiego systemu magazynowania energii, który jako część sieci dystrybucyjnej, będzie efektywnie gospodarował energią elektryczną uzyskaną z elektrowni wiatrowych oraz świadczył usługi istotne dla bezpieczeństwa i niezawodności sieci. Jego celem jest także poprawa parametrów jakości energii i większa dostępność do energii elektrycznej dla naszych klientów – tłumaczy Jarosław Broda, wiceprezes spółki Tauron Polska Energia.

Instalacja będzie mieć możliwość pracy wyspowej, chroniącej klientów przed krótkotrwałym przerwami w zasilaniu energii.

Magazyn energii podnieisie efektywność farmy wiatrowej. Fot. Tauron

Magazyn energii podnieisie efektywność farmy wiatrowej. Fot. Tauron

Stacja w Cieszanowicach współpracuje z położoną w odległości 7,5 km farmą wiatrową Lipniki. Energia z wiatru jest wytwarzania z dużą zmiennością, większą niż w innych odnawialnych źródłach energii (OZE). A właśnie ona ma największy udział w produkcji zielonej energii w Polsce. A magazyn energii może pomóc w jej zagospodarowaniu.


Liczymy na to, że doświadczenia zdobyte przy systemie magazynowania w Cieszanowicach, szczególnie w zakresie technicznej i ekonomicznej użyteczności systemu, zostaną wykorzystane w innych lokalizacjach, gdzie są zainstalowane niestabilne źródła energii. Projekt ma również potwierdzić w praktyce korzyści z magazynowania energii elektrycznej w oparciu o innowacyjne magazyny energii wykorzystujące ogniwa elektrochemiczne – mówi Tomasz Rodziewicz, kierownik biura innowacji i nowych technologii w Tauron Dystrybucja.

Poprawa gospodarowania energią elektryczną oraz stabilizacja pracy sieci poprzez efektywniejsze sterowanie strumieniami przepływu energii pozwoli zmniejszyć techniczne straty sieciowe. Operatorzy systemów dystrybucyjnych będą musieli w przyszłości w sposób opłacalny zintegrować w systemie nowe zdolności wytwarzania energii elektrycznej wytwórców przyłączonych do sieci, a zwłaszcza instalacje wytwarzające energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Budowany pilotażowy stacjonarny system magazynowania energii elektrycznej w Cieszanowicach będzie miał moc znamionową 3,16 MVA, a pojemność użyteczną 774 kWh. Na realizację projektu Tauron Dystrybucja pozyskał dofinasowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Prace budowlane rozpoczęły się z początkiem września br.

Przeczytaj także: Pierwsza pływająca morska farma wiatrowa w Europie kontynentalnej

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe