Na terenach zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów, w gminie Przykona, zostanie wybudowana farma fotowoltaiczna PV Gryf. Zostanie zlokalizowana w pobliżu powstającej elektrowni wiatrowej.
Farma fotowoltaiczna Czernikowo. Fot. Energa
- Moc zainstalowana paneli PV w gminie Przykona wyniesie prawie 20 MW
- Rocznie instalacja wyprodukuje około 20 tys. MWh energii elektrycznej
- Farma fotowoltaiczna będzie położona na terenie wyrobiska po kopalni węgla brunatnego
Łączna moc zainstalowana obiektu wyniesie 19,83 MW. Instalacja będzie się składać z 69 588 paneli PV. Rocznie z 1 MW zostanie wyprodukowanych około 1000 MWh energii elektrycznej. Inwestycja spółki Energa OZE uzyskała warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a 13 listopada br. wydano pozwolenie na budowę. Spółka złożyła już wniosek o prekwalifikację do udziału w tegorocznej aukcji OZE.
Trwają prace projektowe nad wyprowadzeniem mocy. Następnym krokiem, niezbędnym do uruchomienia farmy, będzie uzyskanie pozwolenia na budowę linii SN, przewidziane w harmonogramie na II kwartał 2020 r. Fazą projektową zajmuje się spółka Energa Invest z Grupy Energa.
Nowa farma fotowoltaiczna zlokalizowana będzie w sąsiedztwie budowanej obecnie farmy wiatrowej o mocy 31 MW w gminie Przykona (w powiecie tureckim). Podobnie jak farma wiatrowa, panele fotowoltaiczne w całości będą znajdować się na terenie zrekultywowanego wyrobiska po byłej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, eksploatowanego w latach 90. XX w.
Farma fotowoltaiczna PV Gryf będzie trzecim obiektem tego typu eksploatowanym w Grupie. Energa OZE zarządza już dwoma dużymi farmami fotowoltaicznymi. PV Czernikowo we wsi Wygoda, pod Toruniem jest jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Druga farma, PV Delta, zlokalizowana jest niedaleko Gdańska.
Grupa Energa przygotowuje się także do wdrożenia innowacyjnej technologii optymalizującej wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca, polegającej na instalowaniu paneli fotowoltaicznych na wodzie. Pilotażowy program przeprowadzony na zbiorniku przy elektrowni wodnej w Łapinie zakończył się powodzeniem, co otwiera możliwości zastosowanie tej technologii na szerszą skalę – czytamy w komunikacie.
Przeczytaj także: W Polsce powstanie pierwsza pływająca instalacja fotowoltaiczna
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.