Spółka Energa OZE zamierza przejąć firmę PV Wielbark sp. z o. o., która jest właścicielem budowanej farmy fotowoltaicznej w Borkach Wielbarskich. Podpisano w tej sprawie umowę przedwstępną na zakup 100% udziałów. Po realizacji inwestycji moc zainstalowana paneli PV wyniesie 8 MWe.
Energa kupi farmę fotowoltaiczną w budowie. Fot. Energa
- Budowana instalacja PV wyprodukuje co roku ponad 8 tys. MWh czystej energii elektrycznej
- Farma o mocy 8 MWe oznacza uniknięcie emisji CO2 rzędu 5 tys. ton rocznie
- Elektrownia będzie się składać z 24 tys. paneli fotowoltaicznych
Instalacja powstaje w woj. warmińsko-mazurskim w gminie Wielbark w miejscowości Borki Wielbarskie. Moc 8 MWe elektrownia słoneczna osiągnie dzięki instalacji ponad 24 tys. paneli fotowoltaicznych usytuowanych na powierzchni ponad 15 ha. Przewidywana produkcja wyniesie w pierwszym roku ponad 8 tys. MWh, a roczne zmniejszenie emisji CO2 może osiągnąć niemal 5 tys. ton.
PV Wielbark dołączy do innych inwestycji Energi OZE w dziedzinie farm fotowoltaicznych. W listopadzie br. rozpoczęto realizację farmy fotowoltaicznej PV Gryf o mocy 19,83 MWe. To jeden z największych projektów energetyki słonecznej w Polsce. Instalacja powstanie obok budowanej farmy wiatrowej w gminie Przykona.
Po oddaniu do użytku PV Wielbark i PV Gryf, Energa OZE będzie zarządzać łącznie czteroma obiektami tego typu. Obecnie spółka jest właścicielem dwóch dużych farm fotowoltaicznych. PV Czernikowo (3,77 MWe) we wsi Wygoda, pod Toruniem jest jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Natomiast druga eksploatowana farma PV Delta (1,63 MW) zlokalizowana jest niedaleko Gdańska.
W przypadku obiektów PV Gryf i FW Przykona – spółka buduje je od podstaw. Natomiast, jeżeli chodzi o inwestycję PV Wielbark – przejmuje realizowaną już budowę. Strony uzgodniły dalszą współpracę przy ewentualnej akwizycji kolejnych instalacji fotowoltaicznych.
Grupa Energa jest trzecim największym zintegrowanym operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD) w Polsce pod względem wolumenu dostarczanej energii. Sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o łącznej długości 188 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 75 tys. km2, (około 24 proc. powierzchni kraju). Ma 3 mln klientów.
Przeczytaj także: Farma fotowoltaiczna przy Elektrowni Bełchatów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.