W gminie Zgorzelec (woj. dolnośląskie) wybudowano naziemną farmę fotowoltaiczną, składającą się z 3,7 tys. paneli. Instalacja rocznie ma produkować niemal 1,1 tys. MWh energii elektrycznej.
Fot. NFOŚiGW we Wrocławiu
Farma fotowoltaiczna powstała w miejscowości Sławnikowice. Efektem ma być emisja CO2 każdego roku mniejsza o blisko 870 ton. Na budowę instalacji Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we Wrocławiu przyznał pożyczkę w wysokości ponad 2 mln zł, co stanowiło ponad połowę wartości inwestycji. Planujemy realizację kolejnych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii na terenie woj. dolnośląskiego, które przyczynią się w istotny sposób do redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce – mówi Zbigniew Szewczyk, prezes spółki Oeneo.
Fot. NFOŚiGW we Wrocławiu
Ten sam oddział Narodowego Funduszu pomagał już budować także m.in. największą miejską rozproszoną elektrownię fotowoltaiczną: we Wrocławiu prawie 3 tys. paneli słonecznych produkuje prąd ze słońca na 35 dachach wieżowców. Do tego w 2019 r. w podwrocławskiej Ligotce powstała farma słoneczna złożona z 1784 paneli o mocy 280 W każdy.
Przeczytaj także: Rok największej w Polsce miejskiej elektrowni fotowoltaicznej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.