Większość urządzeń elektrowni wodnej w Pilchowicach nie przeszła poważnej modernizacji czy wymiany urządzeń od 1912 r., czyli od zakończenia jej budowy. Przyszła więc pora na jej odnowienie. Zakończenie I etapu prac zwiększyło moc obiektu niemal dwukrotnie.
Elektrownia wodna Pilchowice I. Fot. Tauron
- Moc zainstalowana elektrowni wodnej z Pilchowicach zwiększyła się z 7,5 MW do 14 MW
- Obiekt zwiększy też bezpieczeństwo przeciwpowodziowe
- Modernizację przejdzie także hydroelektrownia w Złotnikach
Przebudowy hydroelektrowni, zapór, urządzeń hydrotechnicznych wraz z otaczającą infrastrukturą służą nie tylko zwiększeniu zainstalowanej mocy, ale także pozwalają te obiekty dostosować do współczesnych regulacji prawnych i wymagań środowiskowych.
Modernizacje infrastruktury hydroenergetycznej pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i zwiększenie mocy produkcji energii z naturalnych źródeł. Ważnym aspektem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego – mówi Przemysław Mandelt, wiceprezes zarządu Tauron Ekeonergia.
Elektrownię Pilchowice budowano w latach 1904–1912. Jedyną poważną rozbudowę przeszła w 1921 r., kiedy do pięciu pierwotnie zainstalowanych turbozespołów dodano kolejny. Modernizacji doczekała się współcześnie: przeprowadzono części podwodnej obiektu, wymieniono, jak informuje Tauron, turbozespoły, transformatory, rozdzielnię i nastawnię, suwnicę, sygnalizatory oraz instalacje elektryczne. Praca odbywa się całkowicie automatycznie, a moc zainstalowana z ,5 MW wzrosła do 14 MW.
Obiekt w Pilchowicach zbudowano na rzece Bóbr. Wysoka na 62 m, szeroka na 7,5 m z koroną o długości 280 m zapora powstała w latach 1904-1912. Zbiornik ma pojemność 50 mln m3.
Kolejny etap robót zaplanowano do 2023 r. Do tego czasu zostaną zmodernizowane zasuwy turbinowe i upustów dennych, zapora od strony odwodnej, sztolnia obiegowa, a także przelew kaskadowy i most. Trwają prace projektowe.
Modernizacja stopnia wodnego w istotnym stopniu ograniczy ryzyko awarii, poprawi bezpieczeństwo obiektu, jak i zapewni ciągłość produkcji, a także zwiększy przepustowość stopnia w czasie powodzi – mówi Jacek Bieńkowski, dyrektor zarządzania majątkiem elektrowni wodnych.
Do 2022 r. ma zostać też zmodernizowana zbiornikowa elektrownia wodna w Złotnikach ulokowana na tamtejszym stopniu wodnym. Zapora stanowi pierwszy stopień zbiornikowy na rzece Kwisie z zachowaniem stałej rezerwy powodziowej. Bezpośrednio poniżej leży zbiornik Leśna. Oba zbiorniki wspólnie pełnią funkcje przeciwpowodziowe, energetyczne, a także rekreacyjne i turystyczne – czytamy w komunikacie.
Zaporę z elektrownią na Kwisie zbudowano w latach 1919-1924. Wysokość zapory to 36 m, a szerokość w koronie (168 m długości) to 5 m.
Hydroelektrownię czekają zaawansowane roboty prowadzące do jej unowocześnienia. Spółka wylicza szereg planowanych zadań: remont na koronie zapory (m.in. obarierowanie), oczyszczenie ściany czołowej zapory od strony odwodnej oraz odpowietrznej wraz z uzupełnieniem ubytków (prace wysokościowe), prace obejmujące przelew stokowy wraz z odprowadzeniem bocznym zbiornika, klap przelewu stokowego i ubytków okładzin betonowych, modernizację kamiennych murów oporowych i dna koryta odpływowego, modernizację stalowych elementów wyposażenia sztolni obiegowej, prace w obrębie komory upustów dennych (betony i elementy stalowe), prace w obrębie betonowej opaski wokół elektrowni w strefie wahania lustra wody, wymianę pięciu zasuw w części odwodnej zapory wraz z napędami, remont mostu nad przelewem stokowym.
Przeczytaj także: Energa zmodernizowała elektrownię wodną w Gałąźni Małej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.