Odnawialne źródła energii (OZE) to w naszym społeczeństwie temat stosunkowo nowy, do którego wiele osób wciąż podchodzi z dystansem. Często można spotkać się z opiniami, że polski klimat jest nieodpowiedni pod względem opłacalności pozyskiwania energii elektrycznej z naturalnych źródeł, co jest oczywiście nieprawdą. Cieszy jednak fakt, że zainteresowanie energią prosumencką w naszym kraju rośnie z dnia na dzień, o czym może świadczyć chociażby ilość składanych wniosków do poszczególnych OSD o przyłączenie domowych instalacji fotowoltaicznych. Fotowoltaika to bez wątpienia przyszłość światowego sektora energetycznego, a korzyści płynące z wyposażenia własnego gospodarstwa domowego w mikroinstalację tylko potwierdzają słuszność tego przedsięwzięcia.
Fot. OzeBUD
Panele fotowoltaiczne a panele solarne
Na samym początku warto podkreślić różnicę między panelami fotowoltaicznymi i solarnymi, ponieważ te dwa pojęcia dość często są ze sobą mylone. Oba rodzaje instalacji na pierwszy rzut oka wyglądają bliźniaczo podobnie, jednak ich przeznaczenie i rola w gospodarstwach domowych zasadniczo się różni. Panele solarne konwertują energię słoneczną w energię cieplną, dzięki której możliwe jest podgrzanie wody użytkowej i wsparcie centralnych systemów grzewczych. Panele fotowoltaiczne (PV) natomiast przetwarzają energię solarną w energię elektryczną, tym samym zasilając wszelkie urządzenia domowe w prąd.
Fotowoltaika – szeroki wachlarz korzyści
W polskich gospodarstwach domowych coraz częściej możemy spotkać się z nowoczesnymi mikroinstalacjami, które w dużej mierze zaspokajają zapotrzebowanie standardowego budynku jednorodzinnego na energię elektryczną. W długoterminowej perspektywie jest to ogromne odciążenie dla domowego budżetu, zwłaszcza obserwując coraz wyższe ceny prądu pochodzącego z tradycyjnych źródeł. Ogromną zaletą instalacji paneli fotowoltaicznych jest również możliwość „odsprzedania” nadwyżki wyprodukowanej energii do OSD (Operator Sieci Dystrybucyjnej), z którym mamy podpisaną umowę kompleksową. Co więcej, instalacje fotowoltaiczne to również krok w stronę domu przyjaznego środowisku – niskie zużycie prądu z sieci to oznacza obniżenie emisji gazów cieplarnianych negatywnie wpływających na ekosystem.
Fotowoltaika w Warszawie
Mieszkańcy całego kraju mogą cieszyć się ze swojej domowej mini-elektrowni i czerpać z niej maksimum korzyści. Warszawa, jak również każde inne miasto w Polsce, to idealne otoczenie do wspierania sektora odnawialnych źródeł energii. Owszem, w przypadku niewielkiego odsetka przypadków montaż paneli fotowoltaicznych może okazać się niemożliwy, jednak decydująca okazuje się specyfika konstrukcji dachowej, a w przypadku mikroinstalacji naziemnych – niestabilne podłoże.
Fotowoltaika Warszawa – źródła dofinansowania
Każdy mieszkaniec stolicy może starać się o częściowe pokrycie rzeczywistych kosztów inwestycyjnych związanych z montażem paneli fotowoltaicznych. Możliwości jest kilka, dlatego każdy zainteresowany dotacjami może wybrać dogodne dla siebie rozwiązanie. Do dyspozycji prosumentów są ogólnopolskie programy wsparcia OZE jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” (więcej informacji na oficjalnych stronach rządowych), a także projekty regionalne. W przypadku stolicy mamy do dyspozycji tzw. „dotację warszawską”, dzięki której można uzyskać nawet do 15 000 zł środków bezzwrotnych na instalację fotowoltaiczną.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.