Brazylia do tej pory nie miała doświadczeń z morską energetyką wiatrową, ale może zacząć od budowy od razu dwóch farm. Aracatu I i Aracatu II będą miały moc zainstalowaną 4 GW łącznie (każda po 2 GW). Plany uwzględniają ich rozbudowę do 2,33 GW. Pierwsza zostanie postawiona u wybrzeży Rio de Janeiro, a druga w pobliżu granicy stanów Rio i Espírito Santo.
Turbiny wiatrowe na morzu. Fot. Riccardomojana/Adobe Stock
- Dwie farmy będą się składać z 320 turbin wiatrowych
- Będą pierwszymi morskimi elektrowniami wiatrowymi w Brazylii
- Moc każdej z turbin wyniesie 12 MW
Prąd z morza na ląd
Jeśli wszystkie niezbędne decyzje i zgody zostaną wydane, farmy będą zlokalizowane w odległości około 20 km od wybrzeża. Każda z nich będzie się składać z zespołu 160 turbin wiatrowych – łącznie 320 turbin o mocy po 12 MW. Zostaną posadowione na głębokościach od 15 do 35 m. Morskie podstacje elektroenergetyczne, po konwersji wytwarzanej energii elektrycznej, dostarczą ją do podstacji lądowych skąd trafi ona do sieci przesyłowej.
Mapka. Źródło: REVE
Redukcja emisji gazów cieplarnianych
Według danych Globalnej Rady Energetyki Wiatrowej (ang. Global Wind Energy Council – GWEC) w 2019 r. zainstalowano na świecie łącznie 6,1 GW mocy w morskich farmach wiatrowych, większość w Chinach. Brazylia, dzięki dwóm dużym projektom, dołączy do tego segmentu rynku odnawialnych źródeł energii.
Oba obiekty wybuduje spółka Equinor. Inwestycja to przedsięwzięcie spółki Petrobras, która koncentruje się na wydobyciu gazu ziemnego i ropy naftowej na przybrzeżnych złożach, m.in. w Brazylii. Dzięki morskim farmom wiatrowym zmniejszy ślad węglowy ograniczając emisje CO2 o około 8 kg na baryłkę ekwiwalentu ropy naftowej.
Farmy i środowisko
Na razie Equinor wystąpił do brazylijskiego Instytutu Środowiska i Odnawialnych Źródeł Energii (ang. Institute of Environment and Renewable Natural Resources – IBAMA) o wydanie decyzji środowiskowej.
Aktualnie największą światową inwestycją w morską energetyką wiatrową jest budowa farmy w regionie Morza Północnego na ławicy Dogger Bank. Elektrowania o mocy 3,6 GW będzie budowana w latach 2020–2026, a jej koszty oceniono na 9 mld funtów brytyjskich (około 44,3 mld zł).
Pod koniec 2019 r. w Brazylii łączna moc zainstalowana lądowych farm wiatrowych wyniosła 15 GW. Aracatu I i Aracatu II będą pierwszymi morskimi farmami wiatrowymi w kraju i wniosą 4–4,66 GW do systemu elektroenergetycznego.
Przeczytaj także: Holandia: wiatr, słońce, wodór i magazyn energii w jednym
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.