Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie (MPWiK) zainwestuje w budowę farm fotowoltaicznych na własnych terenach, zamierza wprowadzić do floty pojazdy zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG) i wykorzystuje biogazownie do produkcji energii elektrycznej.
Biogazownia. Fot. Krzysztof Dubiel/MPWiK w Warszawie
- Warszawski MPWiK postawi instalacje fotowoltaiczne za 50 mln zł
- Rocznie będą wytarzać 6,7 GWh energii elektrycznej
- Firma zamierza też kupić 60 pojazdów zasilanych CNG
Działalność firm z branży wod-kan wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na energię. Warszawskie MPWiK prowadzi w swoich zakładach i biurach działania oszczędnościowe, ponoszące efektywność energetyczną. Do najłatwiejszych należy wymiana oświetlenia na nowoczesne, mniej energochłonne.
Panele przy oczyszczalniach
Kolejnym elementem są inwestycje we własne odnawialne źródła energii (OZE). Spółka przeznaczyła 50 mln zł na instalacje fotowoltaiczne. Ich łączna powierzchnia będzie taka, jak 14 standardowych boisk piłkarskich. Panele zajmą powierzchnię około 10 ha i będą rocznie wytwarzać 6,7 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2600 polskich gospodarstw domowych.
Farmy będą montowane na terenie warszawskich przepompowni, trzech oczyszczalni ścieków oraz Zakładu Północnego, zapewniającego około 30% zapotrzebowania na wodę dla aglomeracji warszawskiej. Już działa instalacja o mocy 30 kW umieszczona na dachu budynku administracyjnego spółki przy ul. gen. Mariusza Zaruskiego. To wystarczy, by zaspokoić potrzeby obiektu o 20%.
Flota na CNG
Wodociągi mają też rozbudowaną flotę samochodową. Spółka zamierza zakupić bardziej ekologiczne i mniej emisyjne pojazdy z CNG jako paliwem. W 2020 r. rozpoczęła się budowa stacji tankowania przy ul. Stanisława Mikkego. W kolejnym etapie inwestycji zaplanowano zakup 60 odpowiednio wyposażonych aut.
Biogazownie wykorzystują osady ściekowe
Niezależnie od inwestycji w OZE i niskoemisyjny transport, firma wykorzystuje biogaz powstający podczas spalania osadów ściekowych. Pierwsze gazogeneratory pojawiły się już w 2021 r. na terenie oczyszczalni Czajka. Wytwarzają rocznie około 40 GWh energii elektrycznej i podobne ilości energii cieplnej wykorzystywane na potrzeby zakładu. Elektrownia biogazowa pokrywa 50% zapotrzebowania obiektu na prąd. Takie instalacje, choć o mniejszej wydajności, działają na terenach oczyszczalni ścieków Południe i Pruszków.
MPWiK w 2016 r. wdrożyło Program poprawy efektywności energetycznej, określający dalsze kroki do podjęcia. Dalsze plany dotyczą osiągnięcia samowystarczalności energetycznej, w pierwszej kolejności przez zakłady oczyszczania ścieków, a także realizacji projektu gospodarki obiegu zamkniętego, który zredukuje wpływ spółki na środowisko.
Przeczytaj także: Dubaj: elektrownia termo-solarna działająca całą dobę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.