• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Energetyka wiatrowa – strategiczny filar zeroemisyjnego systemu energetycznego

Opublikowano: 01-12-2020 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE
Autor
innogy.pl

Przed polskim sektorem energetycznym stoi mnóstwo wyzwań. W dużej mierze związane są one z inwestycją w odnawialne źródła energii. Wśród nich ogromną rolę odgrywać ma zwłaszcza energia wiatrowa. Już teraz szacuje się, że w ciągu najbliższych 20 lat powstanie ok. 8-11 GW mocy wiatrowych na morzu Bałtyckim. Inwestycje sięgnąć mają nawet 130 miliardów złotych. Wszystko to zawarte zostało w strategii państwa, która nosi nazwę „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku”. Co jeszcze z niej wynika? Czy energetyka wiatrowa rzeczywiście rozwija się tak dynamicznie?


Fot. innogy.pl Fot. innogy.pl

Polityka energetyczna Polski do roku 2040 – założenia i wyzwania

Polityka energetyczna Polski do 2040 roku to jedna z wielu strategii zintegrowanych, która wynikać ma bezpośrednio ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli dokumentu wskazującego, w jakim kierunku podążać będzie sektor energetyczny w naszym kraju w perspektywie najbliższych 20 lat. Strategia ta opierać ma się na trzech filarach:

  • sprawiedliwej transformacji,
  • budowie zeroemisyjnego systemu energetycznego,
  • dobrej jakości powietrza.

Pierwszy filar sprowadza się głównie do kierowania jak największej puli środków do regionów, których gospodarka opiera się na wydobyciu paliw kopalnych. Drugi filar to przede wszystkim inwestycja w energetykę wiatrową na morzu oraz energetykę jądrową. Dobra jakość powietrza sprowadza się zaś do rezygnacji z węgla jako źródła ogrzewania w ciepłownictwie indywidualnym. Każdy z tych trzech punktów jest zatem ze sobą ściśle powiązany, a ich podstawę stanowi inwestycja w OZE, a tym przypadku szczególnie w energię wiatru.

Inwestycja w energetykę wiatrową w liczbach

Już teraz największym źródłem energii elektrycznej z OZE w naszym kraju jest wiatr. Zgodnie z szacunkami, moc zainstalowana (suma wartości mocy) farm wiatrowych sięga nieco ponad 6,4 GW. Dokładne dane pokazują, że na dzień 1 listopada 2020 wartość ta wynosiła 6430,29 MW. Co ciekawe, w ciągu miesiąca nastąpił jej wzrost o 136,3 MW (zestawienie października do listopada br.) Wraz z rosnącą liczbą inwestycji w energię wiatrową, wzrasta także ilość energii wyprodukowanej ze źródeł wiatrowych i wprowadzonej do polskiego systemu elektroenergetycznego. Łącznie w 2019 roku farmy wiatrowe wyprodukowały 13 903 GWh energii. Niedługo nastąpi także podsumowanie produkcji z roku 2020, jednak już teraz można bez wątpienia powiedzieć, że na tym polu nastąpił znaczący przyrost.

Fot. innogy.pl

Fot. innogy.pl

Co ciekawe, projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku zakłada zwiększenie mocy zainstalowanej w energetykę wiatrową o ponad połowę! Już w ciągu najbliższych 10 lat (do roku 2030) moc zainstalowana ma osiągnąć 5,9 GW, a w roku 2040 około 8-11 GW! Pierwsze aukcje w sektorze morskich farm wiatrowych mają odbyć się już w 2023 roku.

Dlaczego akurat energetyka wiatrowa?

Nie da się ukryć, że sektor OZE rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie. Prym wiedzie przede wszystkim energia słoneczna (fotowoltaika) oraz energia wiatrowa (farmy wiatrowe). Skąd tak duże zainteresowanie energetyką wiatrową w naszym kraju? Czy Polska rzeczywiście zaliczana jest do wietrznych krajów? Jak się okazuje, Bałtyk został uznany za miejsce, które posiada niezwykle dogodne warunki do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Analiza Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) wykazała, że zaraz po Morzu Żółtym i Wschodniochińskim panują tu najlepsze na świecie warunki do budowy morskich elektrowni wiatrowych. Ten fakt wykorzystują także Szwedzi, którzy już w ubiegłym roku rozpoczęli budowę największej na Bałtyku farmy wiatrowej u wybrzeży Danii. Wszystko to sprawia, że na Morzu Bałtyckim mogą powstać liczne elektrownie wiatrowe produkujące nawet 20% zapotrzebowania na energię w Polsce.

Oczywiście nie tylko Bałtyk jest miejscem, gdzie możliwe jest budowanie elektrowni wiatrowych. Obecnie wiele firm i przedsiębiorstw korzysta z tego sposobu produkcji zielonej energii w lądowych elektrowniach wiatrowych. Prym pod tym względem wiodą oczywiście krajowe grupy energetyczne, w najbliższych latach nie zabraknie jednak inwestycji w energię wiatrową w innych sektorach, chociażby w przemyśle.

Energetyka wiatrowa to jeden z trzech strategicznych filarów zeroemisyjnego systemu energetycznego w Polsce, czyli strategii energetycznej, która została przewidziana na najbliższe 20 lat. Spodziewać możemy się ponad dwukrotnego przyrostu mocy zainstalowanej w elektrownie wiatrowe. Zdecydowanie większość z nich powstanie na morzu. Bez wątpienia to milowy krok w stronę transformacji ku zielonej energii.

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe