O koncepcji budowy w Polsce zakładu produkującego ogniwa fotowoltaiczne mówiono już pół roku temu. Teraz wizja zaczyna nabierać kształtów. W celu realizacji tej inwestycji powołano do życia spółkę Giga PV S.A. Fabryka zlokalizowana na Śląsku mogłaby zatrudnić ponad 1000 pracowników i wytwarzać ogniwa o mocy 1 GW rocznie. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 1 mld zł.
Farma fotowoltaiczna. Fot. PriceM/Adobe Stock
- Wartość krajowego rynku fotowoltaiki w 2020 r. osiągnęła 8 mld zł
- Produkcja ogniw w Polsce pomoże w odbudowie europejskiego potencjału PV
- Ogniwa będą produkowane w wysokosprawnej technologii TOPCon
Rynek sprzyja inwestycjom w fotowoltaikę
Polska przeżywa boom na instalacje fotowoltaiczne, miesięczne przyrosty zainstalowanych mocy sięgają 8% i w 2020 r. doszła do poziomu 3,7 GW. W rozwoju pomaga zarówno strategia Unii Europejskiej (UE) zakładająca stymulację wzrostu gospodarczego po zakończeniu pandemii koronawirusa poprzez rozwój zielonej energii opartej o europejskie innowacje technologiczne. Dodatkowym bodźcem jest krajowa polityka wsparcia. Rynek napędzają dotacje do mikroinstalacji oraz aukcje na dostawy zielonej energii umożliwiające budową dużych farm PV. Obok planowanych wielkich morskich farm wiatrowych, to właśnie elektrownie słoneczne mogą stać się jednym z filarów rozwoju odnawialnej energetyki, która stopniowo ma zastąpić część mocy elektrowni węglowych.
Produkcja pokryje połowę krajowych potrzeb
Wartość rynku fotowoltaiki w 2020 r. doszła do poziomu 8 mld zł i w kolejnych latach będzie dynamicznie rosła. W kraju rozwinął się prężnie działający przemysł fotowoltaiczny, a polskie firmy zapełniają niemal cały łańcuch dostaw. To czego w nim brakuje to ogniwa fotowoltaiczne sprowadzane przede wszystkim z państw azjatyckich. Tę produkcję może przejąć planowana GigaFabryka. Według założeń będzie w stanie wyprodukować rocznie ogniwa pokrywające połowę średniego rocznego przyrostu nowych mocy polskiej fotowoltaiki, będzie to też około 5% rocznych inwestycji w tym sektorze w całej UE. Produkcja ma rozpocząć się w 2024 r., ale już zachęca do współpracy i rozmów z firmami, które chcą się przyczynić do rozwoju projektu.
Współpraca z instytucjami
Spółka podpisała listy intencyjne o współpracy z Instytutem Fraunhofera oraz z Institut Photovoltaïque d'Ile-de-France (IPVF). Ma ona pomóc wybrać najlepszą dostępną technologię, a także zidentyfikować możliwości działa badawczo-rozwojowych. Podpisano porozumienie z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej, trwają rozmowy z polskimi przedsiębiorstwami i instytutami badawczymi oraz uczelniami, które pozwolą utrzymać konkurencyjność produkowanych ogniw. Polskie produkty muszą cenowo i jakościowo sprostać azjatyckiej konkurencji, która zdominowała światowy rynek i wyeliminowała wielu europejskich producentów. Giga PV powinna też wkroczyć z ofertą do państw europejskich.
Lepsza technologia
W fabryce będą produkowane ogniwa krzemowe najnowszej generacji w technologii TOPCon jakości wyższej niż dominujące produkty w technologii PERC stosowanej przez azjatyckie przedsiębiorstwa. Urządzenie i rozwiązania niezbędne do uruchomienia linii produkcyjnej będą dostarczane przez polskich i europejskich dostawców. Spółka nie zamierza się ograniczać do produkcji, planuje we współpracy z krajowymi i międzynarodowymi partnerami tworzenie innowacyjnych rozwiązań. MA w tym pomóc projektowany ekosystem innowacji rozwoju technologii/modeli biznesowych bazujących na energii słonecznej.
Zagospodarowanie terenów pokopalnianych
Zakład produkcyjny powstanie na terenach pokopalnianych, ma przyczynić się do polskiej sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz stać elementem budowy europejskiego Zielonego Ładu.
Wykorzystanie wiedzy instytucji badawczych, wykwalifikowani pracownicy oraz istniejące i powstające krajowe podmioty przemysłowe stanowią podstawę do stworzenia w Polsce kluczowych elementów odbudowywanego europejskiego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki – komentuje prezes Giga PV i Instytutu Energetyki Odnawialnej Grzegorz Wiśniewski.
Przeczytaj także: W Indiach powstaje największa na świecie instalacja OZE
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.