• Wnioski złożono na podstawie ustawy o promowaniu energetyki wiatrowej
  • Spółki mają po 50% udziałów w każdym projekcie
  • Po wybudowaniu farmy zapewnią energię elektryczną dla 2 mln polskich gospodarstw domowych

Wnioski złożono do Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W regulacjach przewidziano system wsparcia w pierwszej fazie dla projektów o łącznej mocy do 5,9 GW.

Farmy na Bałtyku

Inwestycje działających w joint venture spółek obejmują budowę morskich farm wiatrowych w obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Polski na Morzu Bałtyckim. Sumaryczna moc obu obiektów wyniesie do 1440 MW. Po ich uruchomieniu produkcja energii elektrycznej wystarczy do pokrycia potrzeb 2 mln polskich gospodarstw domowych. Equinor pełni w tych projektach rolę operatora w fazie ich rozwoju, budowy i eksploatacji, a Polenergia odpowiada za uzyskanie wszystkich pozwoleń oraz zarządzanie sprawami krajowymi związanymi z rozwojem projektu.


Oczekiwanie na wyznaczenie ceny

Polska wyznaczyła ambitne cele dla morskiej energetyki wiatrowej w ramach szerokiej transformacji energetycznej. Equinor chce być wiodącym partnerem w tym procesie. Złożone wnioski o przyznanie wsparcia dla MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III są kamieniem milowym dla naszych projektów. Obecnie oczekujemy na decyzję Ministerstwa Klimatu w sprawie ceny maksymalnej za energię elektryczną w systemie wsparcia dla morskich farm wiatrowych. To warunkuje dalszy rozwój tych projektów i rodzącego się w Polsce sektora morskiej energetyki wiatrowej – mówi prezes Equinor Polska Michał Kołodziejczyk.

Inwestycje nie tylko w Polsce

Equinor zainwestował już w morskie farmy wiatrowe w Wielkiej Brytanii i Niemczech, a produkowana w nich elektryczność dostarczana jest do ponad 1 mln domów w Europie. Spółka rozwija też klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, przy wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim. W Polsce jest zaangażowana w trzy projekty: MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Posiada w każdym z nich 50% udziałów. Drugą połowę ma Polenergia.

Dane farm

  • MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III zlokalizowane będą w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, w ramach polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej,
  • Odległość od brzegu w linii prostej wynosi od 22 do 37 km,
  • Powierzchnia obu farm – zgodnie z pozwoleniami lokalizacyjnymi, wynosi ponad 241 km2,
  • Głębokość Morza Bałtyckiego na obszarze obu farm wynosi od 23 do 41 m,
  • Projekt MFW Bałtyk I o łącznej mocy do 1560 MW jest rozwijany w dalszej kolejności zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Przeczytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica-1: podpisano ważną umowę