Tanzania, państwo położone we wschodniej Afryce, planuje budowę pierwszej w kraju elektrowni geotermalnej. Potencjał krajowej geotermii szacuje się na 5000 MW. Rząd zamierza sięgnąć po te zasoby w ramach programu rozwoju energetyki odnawialnej.
Elektrownia geotermalna. Fot. Gudellaphoto/Adobe Stock
Pierwsza taka inwestycja
Elektrownia geotermalna Ngozi będzie zlokalizowana zlokalizowanego w regionie Mbeya w zachodniej Tanzanii. Kato Kabaka, dyrektor Tanzania Geothermal Development Company (TGDC), zapowiedział, że budowa obiektu rozpocznie się w 2021 r., a zakończy w 2025 r. - Rząd finalizuje prace nad nowelizacją ustawy, która ułatwi rozwój energetyki geotermalnej w kraju – dodał.
Kolejne projekty
W projekt elektrowni zainwestowano już 20 mld szylingów tanzańskich (8,7 mln USD). Za te pieniądze zakupiono platformy wiertnicze do odwiertów geotermalnych na terenie inwestycji (zostały już wykonane). Rząd planuje także realizację siedmiu projektów geotermalnych w latach 2021–2025 w regionach Songwe i Luhoi położonych w dolnym biegu rzeki Rufidżi oraz w Kiejo-Mbaka na jeziorem Natron w centralnej części regionu Mbeya. Te inwestycje przyniosą łącznie 200 MW.
Większe ambicje
Plany rządowe to osiągnięcie co najmniej 600 MW mocy geotermalnych. Zaplanowano już 821 mln USD na ich realizację. Do tej pory zidentyfikowano 50 lokalizacji o potencjale gorących wód podziemnych wystarczającym do wytwarzania energii elektrycznej. Ich wykorzystanie pozwoli na przeprowadzenie pierwszej fazy programu rozwoju energetyki geotermalnej i osiągnięcie kolejnych 200 MW mocy. W fazie drugiej powstaną elektrownie o mocy 400 MW. W tym etapie programu zostanie zbudowana linia przesyłowa między Ngozi i Mwakibete w regionie Mbeya o długości 18 km.
Do sfinansowania pierwszej części geotermalnych planów wykorzystane zostaną środki z Climate Investment Fund (CIF) w kwocie 21,7 mln USD powołanego w ramach programu rozwoju energii odnawialnej oraz pożyczkę 16,73 mln USD z Afrykańskiego Banku Rozwoju (AfDB).
Program realizuje Tanzania Geothermal Development Company, spółka zależna od Tanzania Electric Supply Company należącej do państwa. To pierwsze inwestycje w źródła geotermalne w kraju.
Przeczytaj także: ZE PAK: fotowoltaika zamiast węgla brunatnego
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.