Panele słoneczne i fotowoltaiczne - jak działają?

Kolektory słoneczne, potocznie nazywane panelami słonecznymi, zamieniają energię słoneczną w energię cieplną. Najczęściej wykorzystywana jest ona do podgrzewania wody. Dzięki takiemu rozwiązaniu, znacząco można zaoszczędzić na kosztach związanych z poborem prądu czy opałem. Kolektory instalowane są na dachu.

W przypadku paneli fotowoltaicznych, poza klasycznym montażem na dachu, można również zdecydować się na instalację w dowolnym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Generują one energię elektryczną, wykorzystując energię słoneczną. Panele pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a ich ogromną zaletą jest fakt, że nadmiar energii może być magazynowany. W ten sposób nie marnujemy energii, jeśli nie będziemy w stanie jej zużyć na bieżąco. Po podpięciu do krajowej sieci elektroenergetycznej istnieje także możliwość odsprzedawania nadwyżki wyprodukowanej energii. Dodatkowo jest możliwość o ubiegania się o dofinansowanie do paneli słonecznych, dzięki temu można liczyć na znaczne odciążenie w przypadku zakupu tego sprzętu.

Koszt paneli słonecznych i fotowoltaicznych

Średni koszt instalacji kolektorów słonecznych wynosi od 10 do 15 tysięcy złotych. Nieco więcej zapłacimy za panele fotowoltaiczne, bo wyniesie to od 18 do 25 tysięcy. W obu przypadkach inwestycja powinna zwrócić się do około 10 lat. Gwarancje, jakie udzielają producenci, to kolejno - 25 lat dla paneli fotowoltaicznych i od 10 do 25 lat dla paneli słonecznych. Trwałość tych rodzajów paneli również się różni. Fotowoltaika może działać od 40 do 50 lat, natomiast kolektory słoneczne - od 20 do 40 lat. 

Panele słoneczne czy fotowoltaika - co wybrać?

Te pozornie podobne do siebie panele, mają całkowicie inne zastosowania. Jeśli więc decydujemy się na któreś z tych rozwiązań, musi to być przemyślana decyzja i należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:

  • możliwości montażowe,
  • budżet,
  • potrzeby.

Fotowoltaika z pewnością ma więcej zastosowań niż kolektory słoneczne, ale jest też sporo droższa. Pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a dzięki możliwości magazynowania energii, nie musimy martwić się, że nie wykorzystujemy wszystkiego na bieżąco. Istnieje również możliwość sprzedaży nadwyżki produkowanej energii. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, iż można je zamontować w dowolnym, dobrze naświetlonym miejscu, a nie tylko na dachu. 

Z kolei panele słoneczne pozwalają na dostęp do ciepłej wody - efekty zauważymy szczególnie w trakcie słonecznych miesięcy, kiedy nie będziemy musieli rozpalać pieca. Zaoszczędzimy na opale i czasie potrzebnym na nagrzanie wody.

To, czy zdecydujemy się na kolektory słoneczne czy na fotowoltaikę, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb.