Na jednym z osiedli w Mławie (woj. mazowieckie) zostanie zamontowana innowacyjna stacja transformatorowa poprawiająca warunki produkcji elektryczności z mikroinstalacji. Zostanie przetestowana możliwość redukcji zużycia energii przez właścicieli paneli fotowoltaicznych w zamian za zapłatę. To element jednego z dwóch międzynarodowych projektów, w których uczestniczy miasto i spółka Energa-Operator.
Fot. ilustr. bnorbert3/Adobe Stock
Szybki rozwój mikrogeneracji, gdzie posiadacz mikroinstalacji fotowoltaicznej jest prosumentem – jednocześnie odbiorcą i producentem energii elektrycznej, stwarza problemy. Duże nasycenie takich obiektów na jednym obszarze może zakłócać stabilną pracę sieci dystrybucyjnej. Tak samo jak nadmiar produkcji utrudnia poprawne działanie fotowoltaiki.
Dlatego państwa członkowskie szukają rozwiązań technicznych i prawnych wspierających energetykę prosumencką, a jednocześnie eliminujących zagrożenia pracy infrastruktury energetycznej operatorów sieci dystrybucyjnych (OSD). Takich jak działania podnoszące elastyczność sieci i współpraca z klientami w zakresie odpłatnego świadczenia usług na rzecz spółek OSD.
Poligonem doświadczalnym stałą się Mława, miejsce realizacji dwóch dużych projektów międzynarodowych EUniversal i Onenet. Energa-Operator jest tu liderem konsorcjum firm i instytutów naukowych. Celem badań ma być z jednej strony ograniczenie problemów związanych z jakością dostaw i produkcji energii, a z drugiej sprawdzenie możliwości kupowania usług od prosumentów (polegających na czasowym ograniczeniu bądź zwiększeniu produkcji energii przez źródła OZE, których są właścicielami) – czytamy w komunikacie.
Działania w ramach projektów będą dotyczyć innowacyjnych rozwiązań sieci inteligentnych, jak zautomatyzowana stacja transformatorowa SN/nn, która będzie monitorowała i sterowała pracą sieci niskich napięć zasilającej odbiorców w tym obszarze. Powinno to zwiększyć możliwości przyłączenia mikroinstalacji fotowoltaicznych i ograniczyć koszty tradycyjnej rozbudowy infrastruktury. Rozwiązania dla stacji SN/nn FlexStation opracowana z gdańskim oddziałem Instytutu Energetyki będą testowane w trzech skupiskach mikroinstalacji, w tym w Mławie.
Zagadnienie elastyczności sieci jest obecnie kluczowe dla transformacji w obszarze rynku energii. Wypracowywane rozwiązania, m.in. dzięki stworzeniu odpowiednich mechanizmów współpracy, pozwolą w przyszłości efektywniej zarządzać posiadaną infrastrukturą sieciową, wspierając rozwój generacji rozproszonej – mówi Mirosław Matusewicz, kierownik Projektu EUniversal w Energa-Operator.
Drugi obszar obejmuje wypracowanie rozwiązań, które dadzą dodatkowy zarobek odbiorcom, a jednocześnie będą wspierać prawidłową pracę sieci energetycznej. Zaplanowano testy internetowej platformy zakupowej, gdzie dystrybutorzy energii elektrycznej będą mogli kupić redukcję zużycia i danego odbiorcy, by utrzymać parametry pracy sieci. U prosumentów operatorzy będą płacić za zmniejszenie lub zwiększenie poziomu dostarczanej elektryczności.
Przeczytaj także: Powstanie największa farma fotowoltaiczna w Polsce [film]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.