W 2021 r. aż 90% energii cieplnej wytworzonej przez Elektrociepłownię Krosno pochodziło z biomasy. Miał węglowy wykorzystywano jedynie w okresach szczytowych (podwyższone temperatury) i jako paliwo rezerwowe.
Fot. UM Krosno
Zakład, który jest częścią Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, w minionym roku zużył prawie 38 tys. ton biomasy, z czego ponad 1,7 tys. ton pochodziło ze źródeł własnych. W taki sposób wyprodukowano 287 445,751 GJ, czyli 90% ogółu. Z kolei wykorzystanie około 2 tys. ton miału węglowego pozwoliło wytworzyć 29 613,660 GJ.
Ciepło produkowano poprzez blok kogeneracyjny ORC (około 51%), kocioł biomasowy oraz kotły na miał. Z energii korzystali mieszkańcy Krosna i odbiorcy instytucjonalni.
Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, powiedział, że stosowanie biomasy niesie ze sobą dwie korzyści. Pierwsza to mniejsza emisja CO2, a druga – olbrzymie oszczędności związane z zakupem uprawnień emisyjnych. W poprzednim roku ich ceny wzrosły z 25 EUR do 80 EUR za tonę. Decyzje o zastosowaniu biomasy w naszym systemie ciepłowniczym były dobre i pozwoliły nam na sprawną dekarbonizację naszej elektrociepłowni, co przekłada się na zdecydowanie niższe ceny za ciepło płacone aktualnie przez mieszkańców – stwierdził.
Choć spółka zakłada, że ze względu na wzrost cen biomasy (o około 120%) rachunki zostaną podniesione, to, jak mówił prezes, i tak będą w dalszym ciągu niższe niż w innych miastach, które cały czas bazują na produkcji energii cieplnej z miału węglowego.
Przeczytaj także: PGNiG i Orlen Południe utworzą spółkę do rozwoju biometanowni
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.