Pierwszy etap projektu polskiej farmy wiatrowej offshore – Baltica 3 ma zostać zakończony w 2026 r. Ta część elektrowni będzie oddawać do sieci 1045,5 MW. Otrzymano już większość pozwoleń, teraz inwestorzy szukają generalnego wykonawcy, który podejmie się realizacji zamówienia w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.
fot. Adobe Stock
Przygotowanie do budowy lądowej części infrastruktury Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica i sama jej realizacja to kilkuletni proces toczący się równolegle z pracami przygotowawczymi na morzu. Rok 2022 będzie dla nas bardzo intensywny pod względem postępowań przetargowych związanych z wyprowadzeniem mocy, a rozpoczęcie pierwszych prac budowlanych na lądzie planowane jest na czwarty kwartał 2023 r. – zapowiada Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Obszar planowanej inwestycji znajduje się w sąsiedztwie miejscowości Osieki Lęborskie w powiecie wejherowskim na Pomorzu. Powstanie tam lądowa infrastruktura przyłączeniowa oraz dwie sąsiadujące ze sobą stacje transformatorowe – jedna dla elektrowni Baltica 3, druga dla elektrowni Baltica 2 - wraz z eksportowymi liniami kablowymi. Wykonawca zobowiązany będzie także zbudować drogi dojazdowe i wewnętrzne, sieć wodno-kanalizacyjną na potrzeby stacji, jej oświetlenie i ogrodzenie.
Rozstrzygnięcie przetargu przewidywane jest do końca 2022 r., a pierwsze prace budowlane powinny rozpocząć się w czwartym kwartale przyszłego roku.
Działamy zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, prowadząc równolegle kilka procesów zarówno od strony postępowań przetargowych, jak ten na budowę lądowej części infrastruktury, jak i od strony uzyskiwania pozwoleń i spinania finansowej strony projektu. Wspólną ambicją jest to, by czysta i przystępna cenowo energia z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica popłynęła do polskich domów i firm zgodnie z założeniami w 2026 r. – dodaje Søren Westergaard Jensen, dyrektor projektu MFW Baltica z ramienia Ørsted Polska i dyrektor zarządzający obszarem offshore tej spółki.
Morska Farma Wiatrowa Baltica jest jednym z przedsięwzięć podejmowanych w ramach przyspieszenia polskiej transformacji energetycznej i dążenia do pozyskiwania coraz większych dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z przewidywaniami inwestorów w 2027 r. z polskiej elektrowni offshore będziemy czerpać około 2542 MW - do 1045,5 MW z Baltica 3 (planowane uruchomienie w 2026 r.) oraz 1497 MW z Baltica 2 (2027 r.)
Realizacja nabiera tempa - oba etapy MFW Baltica posiadają już decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe dla części morskiej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD). Brakuje jeszcze decyzji środowiskowej dla części przesyłowej na lądzie oraz pozwoleń na budowę - PGE Baltica i Ørsted tworzące spółkę joint venture spodziewają się otrzymać je w tym roku.
Szczegółowe informacje dotyczące przetargu można znaleść w serwisie Tenders Electronic Daily
Przeczytaj także: Nowa farma wiatrowa powstanie na setkach kolumn DSM
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.