Spółki TotalEnergies i KGHM podpisały umowę dotyczącą wspólnego udziału w rządowym przetargu na budowę przybrzeżnych projektów wiatrowych. Udziały firmy podzieliły po połowie.
Morska farma wiatrowa. Fot. Solveig/Adobe Stock
W nowym systemie licytacji wskazano 11 obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, na których można wybudować morskie farmy wiatrowe o mocy przekraczającej 10 GW. To kolejny krok do wykorzystania potencjału i korzystnych warunków pogodowych tego akwenu do produkcji energii elektrycznej.
W ramach partnerstwa francuska firma TotalEnergies (dawniej Total) wniesie wiedzę specjalistyczną w zakresie realizacji projektów przybrzeżnych elektrowni wiatrowych, umiejętności zarządzania projektami na dużą skalę i powiązania ze światowymi łańcuchami dostaw. KGHM, potentat w branży wydobywczej, zapewni wiedzę na temat polskiego rynku.
Projekty zostaną zrealizowane pod warunkiem uzyskania możliwości realizacji morskich farm wiatrowych. Partnerzy deklarują ich wykonanie zgodnie z najwyższymi standardami i terminami realizacji. Współpraca ma pobudzić lokalny przemysł, stworzyć miejsca pracy i przyczynić się do dostarczania ekologicznej energii elektrycznej po konkurencyjnej cenie.
Rozwój przybrzeżnej energetyki wiatrowej przyczynia się zarówno do transformacji energetycznej w Europie, jak i do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym Polska jest szczególnie dobrze przygotowana do udziału w rozwoju tego obiecującego rynku – powiedział Vincent Stoquart, starszy wiceprezes ds. odnawialnych źródeł energii w TotalEnergies.
Jesteśmy zaangażowani w proces pozyskiwania kilku projektów lądowych i przybrzeżnych. Złożyliśmy też wstępne wnioski o kolejną turę pozwoleń na Bałtyku – stwierdził Marcin Chludziński, prezes firmy KGHM Polska Miedź.
TotalEnergies ma już portfel projektów przybrzeżnych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW. Dwie trzecie z nich to jednostki z wieżami posadowionymi w dnie morskim, a jedna trzecia to pływające farmy wiatrowe. To przedsięwzięcia w Wielkiej Brytanii (projekt Seagreen, Outer Dowsing, Erebus, ScotWind), Korei Południowej (projekt Bada), na Tajwanie (projekt Yunlin), we Francji (projekt Eolmed) i w Stanach Zjednoczonych (projekt New York Bight).
Przeczytaj także: Tauron z KGHM: wspólne działania na rzecz małych reaktorów jądrowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.