Inwestycja w nowoczesne systemy odnawialnych źródeł energii to świetny sposób na uniezależnienie się od publicznych dostawców energii. W ten sposób można też przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego. Wystarczy zainwestować w polecane moduły fotowoltaiczne i zdecydować się na montaż przez profesjonalistów.

Czym są moduły fotowoltaiczne?

Moduł fotowoltaiki to jeden z wielu elementów, który odpowiada za przetwarzanie energii słonecznej w prąd. Można powiedzieć, że to główna część instalacji fotowoltaiki, która odpowiada za przechwytywanie promieni słonecznych. Panele najczęściej mają kształt prostokąta i są wykonane z kilku warstw ogniw krzemowych.

Budowa modułów, czyli paneli fotowoltaicznych jest dość prosta i składa się z kilku elementów: szyby hartowanej, warstwy krzemu krystalicznego, folii ochronnej, podkładu usztywniającego i ramy aluminiowej.

System fotowoltaiki a opłacalność inwestycji

Zarówno w przypadku przedsiębiorców, jak i osób prywatnych inwestycja w panele fotowoltaiczne wciąż jest opłacalnym przedsięwzięciem. Dobrze zaplanowany system fotowoltaiki pozwala uniezależnić energetycznie budynek od publicznych dostawców prądu. W ten sposób można przyczynić się też do ochrony środowiska naturalnego.

Koszt inwestycji w moduły fotowoltaiczne wraz z pełnym osprzętem i montażem to średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Całkowita cena jest uzależniona od zapotrzebowania energetycznego budynku lub przedsiębiorstwa.

Kontaktując się z profesjonalistami w celu sporządzenia wyceny i zrealizowania montażu warto upewnić się, że sprawdzona hurtownia fotowoltaiczna będzie dostarczać montowane systemu. To gwarancja niezawodności modułów fotowoltaicznych i całego systemu.

Koszty fotowoltaiki a dotacje rządowe – to warto wiedzieć!

Na ten moment rząd w Polsce przygotował kilka programów wsparcia, które umożliwiają uzyskanie atrakcyjnych dopłat do systemów fotowoltaiki dla nieruchomości mieszkalnych oraz przedsiębiorców. Kilka popularnych programów wsparcia znajdziesz na poniższej liście.

  1. Mój Prąd 5.0, w ramach którego przewidziane dopłaty to nawet do 7 tys. złotych.

  2. Czyste Powietrze – tutaj dopłata może wynieść nawet do 50% wartości inwestycji, natomiast maksymalna kwota dopłaty to 6 tys. złotych.

  3. Ulga termomodernizacyjna – ten program zakłada możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na zakup i montaż fotowoltaiki. Tutaj maksymalna kwota to 53 tys. złotych.

Podsumowując: systemy fotowoltaiczne to wciąż opłacalna inwestycja. Aby jednak zmaksymalizować zyski z OZE, warto wybierać sprawdzone moduły fotowoltaiczne od zweryfikowanych dostawców.