Partnerzy portalu

Narzędzia wsparcia wytwarzania energii z OZE – co powinien wiedzieć o nich przedsiębiorca?

Opublikowano: 05-01-2024 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Bez mechanizmów promujących rozwój odnawialnych źródeł energii trudno będzie osiągnąć założenia unijnej polityki klimatyczno-energetycznej. Wśród aktualnie dostępnych narzędzi wsparcia wytwarzania energii z OZE w UE są gwarancje pochodzenia i świadectwa pochodzenia. Co powinieneś o nich wiedzieć?


Fot. israel-andrade/unsplash Fot. israel-andrade/unsplash

Gwarancje pochodzenia energii elektrycznej z OZE jako narzędzie kształtowania wizerunku przedsiębiorcy

Gwarancje pochodzenia energii elektrycznej z OZE mają swoje źródło w przepisach dyrektywy unijnej RED II. Poświadczają one odbiorcy końcowemu, że określona ilość energii elektrycznej, która została wprowadzona do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej, została wytworzona z OZE lub w procesie wysokosprawnej kogeneracji.

Żeby otrzymać gwarancję pochodzenia energii elektrycznej, wytwórca prądu z OZE składa wniosek do operatora systemu elektroenergetycznego. Podmiot – po potwierdzeniu zawartych w nim danych – przekazuje go do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który wydaje decyzję pozytywną, o ile dokument nie zawiera błędów formalnych i został złożony w terminie.

Wydana w postaci elektronicznej gwarancja pochodzenia jest przekazywana bezpośrednio do Rejestru Gwarancji Pochodzenia (RGB) prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii, gdzie może ją kupić każdy podmiot, który zarejestruje się w systemie. Zysk ze sprzedaży gwarancji pochodzenia trafia do wytwórcy prądu z OZE i stanowi dla niego dodatkowy przychód.

Dlaczego warto kupić gwarancje pochodzenia? Wzmocnij eko-wizerunek firmy

Gwarancje pochodzenia z jednej strony wspierają firmy produkujące energię elektryczną z OZE. Z drugiej przynoszą wymierne korzyści przedsiębiorcom, którzy je nabywają. Dzięki nim możesz przede wszystkim wzmocnić eko-wizerunek firmy, a także wykazać przed klientami, że prowadzisz działalność w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.

Przedsiębiorstwa deklarujące niskoemisyjność są lepiej oceniane nie tylko przez klientów, ale również koncerny międzynarodowe, które chętniej współpracują z podmiotami spełniającymi normy środowiskowe.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, rozważ zakup gwarancji pochodzenia energii elektrycznej, gdy chcesz:

  • korzystać z niskoemisyjnej energii elektrycznej,
  • wesprzeć producentów prądu z OZE,
  • wykazać przed klientami lub kontrahentami swoją dbałość o środowisko naturalne,
  • ograniczyć ślad węglowy swoich produktów i usług,
  • dopasować ofertę do wymagań klientów, dla których zrównoważony rozwój ma szczególne znaczenie,
  • zbudować lub wzmocnić wizerunek firmy ekologicznej i odpowiedzialnej społecznie,
  • zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku,
  • rozpocząć ekspansję na zagraniczne rynki.

Ponadto gwarancje pochodzenia mają coraz większe znaczenie w kontekście raportowania ESG. Poprzez ich zakup przedsiębiorstwo równoważy bowiem emisje gazów cieplarnianych wynikające z prowadzonej przez nie działalności.

Chcesz nabyć gwarancje pochodzenia energii elektrycznej z OZE? Więcej na ten temat przeczytasz na stronie internetowej E.ON Polska.

Fot. jason-goodman/unsplash Fot. jason-goodman/unsplash

Świadectwa pochodzenia energii elektrycznej z OZE i ich wpływ na cenę prądu

Świadectwa pochodzenia energii elektrycznej z OZE to kolejny mechanizm wsparcia wytwarzania prądu ze źródeł odnawialnych, jakie obowiązują w Polsce. Są one o tyle istotne, że wpływają na cenę prądu. Jak to możliwe?

Zgodnie z polskim prawem niektóre podmioty mają obowiązek umarzania świadectw pochodzenia energii elektrycznej. Najczęściej jednak same nie wytwarzają prądu z OZE, stąd też nie mogą na własną rękę uzyskać świadectw. W związku z tym na Rynku Praw Majątkowych kupują prawa majątkowe wynikające ze świadectw pochodzenia energii, które należą do podmiotów wytwarzające prąd z OZE.

W ten sposób podmioty zobowiązane do umarzania świadectw pochodzenia energii elektrycznej unikają kary pieniężnej, której wysokość może wynieść aż 15 proc. przychodu osiągniętego przez firmę w poprzednim roku podatkowym. Z kolei firmy wytwarzające prąd z OZE zyskują dodatkowy przychód. W założeniu taki system ma promować produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!