• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak wybrać jakościową konstrukcję fotowoltaiczną?

Opublikowano: 22-07-2024 Źródło: zewnętrzne
SPONSOROWANE

Wraz ze stale rosnącymi cenami energii elektrycznej, inwestorzy coraz chętniej korzystają ze źródeł energii odnawialnej. Wśród nich ważne miejsce zajmują instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają nie tylko zaoszczędzić na wydatkach na prąd, ale także przyczyniają się do ochrony środowiska. Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przed wyborem oraz zakupem konkretnego rozwiązania, aby inwestycja okazała się rentowna w długoterminowej perspektywie.


Grafika: materiał partnera Grafika: materiał partnera

Z czego składają się instalacje fotowoltaiczne? Jaką funkcję pełnią poszczególne ich elementy?

Instalacja fotowoltaiczna na dachu lub gruncie składa się z kilku kluczowych elementów:

  • Panele fotowoltaiczne: Wytwarzają prąd poprzez przekształcanie światła słonecznego w energię elektryczną.
  • Inwertery (falowniki): Zamieniają prąd stały w prąd przemienny.
  • Przewody: Łączą zewnętrzną instalację PV z elementami znajdującymi się wewnątrz budynku.
  • Konstrukcje wsporne: Umożliwiają stabilny montaż modułów fotowoltaicznych na dachach (spadzistych i płaskich), elewacjach budynków lub na gruncie.

Szczególną uwagę należy poświęcić wyborowi odpowiedniej konstrukcji. Od jej jakości, solidności i parametrów w dużej mierze zależy opłacalność całej inwestycji w fotowoltaikę. Konstrukcje wsporne powinny być prawidłowo dopasowane do miejsca montażu – w zależności od miejsca odpowiednim wyborem będzie konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu lub na gruncie.

Na co patrzeć wybierając konstrukcje fotowoltaiczne?

Najważniejszą kwestią przy wyborze odpowiedniej konstrukcji fotowoltaicznej jest kierowanie się indywidualnymi potrzebami. Wybrane rozwiązanie powinno być idealnie dostosowane do miejsca montażu, a także do oczekiwań inwestora. Warto pamiętać, że inwestycja w fotowoltaikę jest przedsięwzięciem długoterminowym – według szacunków konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na dachu lub gruncie ma funkcjonować przez przynajmniej 25 lat. W tym czasie wszystkie jej elementy powinny działać bez zbędnych przestojów.

Grafika: materiał partnera Grafika: materiał partnera

Przed wyborem konkretnej oferty warto zapoznać się z opiniami na temat producenta konstrukcji oraz sprawdzić, jaki okres gwarancji obowiązuje na poszczególne elementy instalacji i jej szczegółowy zakres. Warto zwrócić uwagę na jakość I doświadczenie aby inwestycja była bezpieczna i opłacalna przez wiele lat. Istotnym aspektem jest także materiał, z którego wykonana jest konstrukcja. Na rynku dostępne są rozwiązania z aluminium, stali nierdzewnej i stali ocynkowanej. Zaleca się inwestować w konstrukcje z aluminium i stali nierdzewnej, gdyż oferują one najlepszą odporność na korozję.

Przykładowe rozwiązania na rynku

Przeglądając dostępne w sprzedaży rozwiązania, warto zwrócić uwagę na konstrukcje pod panele fotowoltaiczne polskiej marki Enson. Celem firmy jest projektowanie, produkcja i dostarczanie konstrukcji mocujących panele fotowoltaiczne. Firma dysponuje również własnym biurem projektowym, w którym powstają projekty konstrukcji indywidualnych, skrojonych na miarę potrzeb współczesnych inwestorów.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!