Podpisany w piątek kontrakt obejmuje opracowanie projektu wykonawczego branży budowlanej, drogowej, instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz kompleksowe wykonawstwo robót budowlanych w zakresie objętym tym projektem. Prace ruszą w poniedziałek. Do 20 stycznia gotowa będzie już żelbetowa płyta posadzki, o powierzchni 600 m kw.
Zawarcie umowy z wykonawcą prac budowlanych oznacza, że podpisane zostały już najważniejsze kontrakty związane z tą inwestycją. Dotychczas podpisano już umowy o łącznej wartości ponad 108,1 mln euro, m.in. z Foster Wheeler Energia Polska na dostawę kotła oraz z Alstom Power na dostawę turbiny.

Budowa nowej elektrociepłowni ruszyła wiosną tego roku po kilku latach przygotowań. Plany tej inwestycji pochodzący z Finlandii koncern, który przed kilkoma laty został inwestorem Przedsiębiorstwa Energetycznego Systemy Ciepłownicze w Częstochowie, przedstawił już w 2006 r.
Nowy obiekt powstaje na terenie przylegającym do istniejącej ciepłowni Rejtan. Jednostka będzie dysponować zainstalowaną mocą około 120 megawatów cieplnych oraz 64 elektrycznych. Produkcja ciepła z elektrociepłowni zastąpi jego zakup ze źródeł zewnętrznych oraz częściowo z istniejących kotłów wodnych.

Zakład ma spełniać wszystkie normy, wymagane przez unijne dyrektywy. Inwestycja jest odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną; ma też służyć lepszej obsłudze lokalnego rynku ciepła.
Notowany na giełdzie w Helsinkach koncern Fortum należy do wiodących spółek energetycznych w Skandynawii. Zajmuje się głównie produkcją, dystrybucją oraz sprzedażą energii elektrycznej i cieplnej oraz eksploatacją i utrzymaniem elektrowni.

W Polsce Fortum jest właścicielem czterech spółek ciepłowniczych, zatrudniających łącznie ponad 900 osób. Obok Fortum Częstochowa są to Dolnośląskie Zakłady Termoenergetyczne, Fortum Wrocław (dawny MPEC Wrocław) oraz Fortum Płock (dawna Płocka Energetyka Cieplna).
Fortum Częstochowa dostarcza ciepło do ok. 200 tys. mieszkańców. Działa na terenie miast: Częstochowa, Myszków, Lubliniec, Kłobuck, Dobrodzień, Kalety, Wojkowice, Piekary Śląskie, Będzin- Grodziec oraz Bytom. Zajmuje się produkcją i przesyłem ciepła. Głównym akcjonariuszem jest Fortum Power and Heat Polska.