Bez potężnego wsparcia finansowego planowane w Kędzierzynie i w Puławach instalacje zgazowywania węgla mogą nie powstać. Projekty obu firm zmierzą się więc w rywalizacji o 10 mld EUR. To kwota przeznaczona przez Unię Europejską (UE) na 12 flagowych projektów, promujących nowe technologie w energetyce i ograniczających emisję CO2. Akces do konkursu zgłosiło już 40 firm - napisał Puls Biznesu.
Do końca czerwca 2009 r. wniosek chce złożyć Kędzierzyn. Spółka liczy na około 700 mln EUR wsparcia dla inwestycji, która ma kosztować od 5 do 6 mld zł. Firma będzie zgazowywać węgiel wspólnie z PKE. Część gazu syntezowego zostanie wykorzystana do produkcji energii elektrycznej (309 MW), a cześć - wchłonie produkcja chemiczna.
Puławy również zapowiadają, że będą zabiegać o miano projektu flagowego UE. Pochłonie on od 1,2 do 1,6 mld USD. Puławy - w przeciwieństwie do Kędzierzyna - mają już studium wykonalności, które wczoraj przekazała im firma Bechtel. Azoty również będą wykorzystywać gaz syntezowy do produkcji energii (1600 MW) oraz do produkcji mocznika i nawozów azotowych. Niezagospodarowane CO2 będzie składowane pod ziemią.
Kędzierzyn nie chce oddać pola krajowemu rywalowi. W ciągu dwóch tygodni ogłosi przetarg na wybór firmy, która wykona studium wykonalności. Będzie ono gotowe do końca tego roku. Spółka jest też po słowie z potężnym, zagranicznym partnerem branżowym.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.