W konsorcjum, jakie ma powstać na rzecz budowy i eksploatacji elektrowni atomowych w naszym kraju, Polska Grupa Energetyczna będzie mieć w założeniach 51% udziałów.
Trwają już rozmowy PGE z ewentualnymi partnerami w konsorcjum. Pod uwagę brane są firmy, "które są właścicielami i operatorami elektrowni atomowych i które stawiają po kilkadziesiąt elektrowni w sprawdzonych technologiach" - cytuje wypowiedź wiceprezesa - PGE Wojciecha Topolnickiego PAP.
W tej kwestii rozważane są dwie opcje: jedna z nich to taka, że partner będzie miał 49% udziałów, druga - z dwoma partnerami - dostawcą i operatorem.
Wedle założeń PGE energia z elektrowni atomowych ma stanowić ok. 15% mixu paliwowego spółki.
Koszt budowy elektrowni atomowych ma być związany wg obecnych szacunków z kwotą blisko 18 mld EUR. Jeśli chodzi o finansowanie inwestycji, to ma się ono opierać na gwarancjach rządowych i specjalnych ustawach, jakie będą musiały powstać.
Budowa elektrowni w części ma być sfinansowana ze środków pozyskanych z debiutu giełdowego, który będzie miał miejsce w ostatnim kwartale br.
Zgodnie z informacją podaną w ubiegłym miesiącu przez pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, lokalizacja elektrowni atomowych będzie ostatecznie określona do końca przyszłego roku.
Obecnie pod uwagę brane są lokalizacje: Żarnowiec i Klempicz, gdzie wykonano już kompleksowe badania związane z powstaniem tam elektrowni.