Wojewoda podlaski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę pierwszego w regionie odcinka linii elektroelektroenergetycznej 400 kV Narew-Ostrołęka. Będzie on stanowił część tzw. mostu energetycznego Polska-Litwa. Za inwestycję odpowiedzialna jest spółka PSE Operator.
Fot. inzynieria.com
Pozwolenie dotyczy budowy 5,6-kilometrowej linii elektroenergetycznej 400 kV Narew-Ostrołęka na terenie gminy Poświętne wraz z przebudową linii 400 kV na odcinku istniejącej linii Miłosna-Narew o długości 1,7 km. Cała linia Narew-Ostrołęka będzie liczyć około 80 km i powstanie do końca 2014 r. Jak poinformowały służby prasowe wojewody podlaskiego, Polskie Sieci Energetyczne Operator SA zapowiedziały już złożenie wniosków o pozwolenie na budowę następnych odcinków projektowanej linii.
„Most energetyczny Polska-Litwa to strategiczna, priorytetowa inwestycja, która ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa energetycznego we wschodniej Polsce. Ma zapewnić dostawy prądu bez przerw i awarii, zlikwidować wieloletnie zapóźnienia w infrastrukturze przesyłowej, która na wschodzie należy do najsłabszych w Polsce” – informuje PAP.
Pierwszy etap tej inwestycji ma zostać zrealizowany do 2015 r. Pochłonie około 2 mld zł, zas dofinansowanie unijne wynosi 683 mln zł. Został podzielony na 11 zadań, które będą realizowane na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i części mazowieckiego. Przetargi na ich realizację zostały już rozstrzygnięte, a umowy z wykonawcami – podpisane.
W ramach prac zbudowane mają być też m.in.: „rozdzielnia w stacji Narew, linia 400 kV Ełk-Łomża, stacja Łomża oraz linia 400 kV z Ełku do granicy polsko-litewskiej” – informuje PAP. Łącznie ma powstać około 450 km linii energetycznych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.