Jak informują agencje, Niemcy i Norwegia ogłosiły we wtorek o zawarciu porozumienia w sprawie połączenia obu państw podmorskim kablem energetycznym, co usprawni gospodarowanie prądem ze źródeł odnawialnych. Połączenie budowane przez norweski koncern energetyczny Statnett i dystrybutora prądu TenneT zacznie funkcjonować w 2018 roku. Inwestycję wspiera niemiecki państwowy bank KfW.
Fot. ABB
Wartość projektu wynosi 2 mld euro. Połowa tej kwoty przypadnie na stronę norweską, a połowa łącznie na KfW i niemiecką filię TenneT. Zakłada się, że skandynawski kraj będzie otrzymywać energię z siłowni wiatrowych i słonecznych, a w zamian zaopatrzy Niemcy w prąd z elektrowni wodnych, gdy energia taka nie będzie dostępna. Przepustowość linii wysokiego na[pięcia szacuje się na 1,4 GW. GerNor ma liczyć około 600 km długości.
Projekt nie jest jedynym międzynarodowym przedsięwzięciem na Morzu Północnym. Statnett i szwedzka spółka Svenska Kraftnat planują morski kabel o zdolności przesyłowej 1,4 GW, który połączy Sztokholm z Oslo około 2019 roku. Pozostałe dwie inwestycje przesyłowe to kabel z Norwegii do Wielkiej Brytanii (1,4 GW) i kabel z Danii do Wielkiej Brytanii. Te przedsięwzięcia mają szansę się urzeczywistnić przed 2020. Projekty te ma prowadzić brytyjska spółka National Grid. Wielka Brytania posiada już funkcjonujące łączniki energetyczne z Francją, Irlandią i Holandią.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.