790 mln USD kosztowała budowa tamy Bui Dam w Ghanie, która generuje 400MW energii i ułatwia nawodnienie terenu o powierzchni 30 tys. ha.
Fot. z archiwum Bui Power Authority
Fot. z archiwum Bui Power Authority
Grawitacyjna tama Bui Dam, zlokalizowana na obszarze Parku Narodowego Bui i Ghanie, jest w stanie wytworzyć 400MW energii. Ponadto ułatwia nawodnienie terenu o powierzchni 30 tys. ha.
Historia projektu
Pierwsze plany budowy tamy w tym rejonie pojawiły się już w latach 20. XX w. Kolejne - w latach 60., ale nie zostały urzeczywistnione. Projekt tamy powstał w 1992 r., jednak dopiero w 2005 r., kiedy do inwestycji dołączyła firma Sinohydro, udało się uzyskać na ten cel pożyczkę i rozpocząć prace przygotowawcze. Budowa Bui Dam ruszyła w grudniu 2009 r.
Fot. z archiwum Bui Power Authority
Pierwsza wielofunkcyjna tama w Ghanie
Ghana ma już dwie tamy, których głównym celem jest produkcja energii elektrycznej. Bui Dam jest pierwszą inwestycją tego typu, która pozwala nie tylko na generowanie energii, ale ułatwi nawodnienie dużego obszaru. Prócz tego zabezpiecza ona przed powodzią.
Specyfikacja obiektu
Bui Dam mierzy 108 m (90 m powyżej koryta rzeki). Zbiornik wodny przez nią utworzony mieści ponad 12,5 mld m3 wody, z czego 61% wykorzystywanych jest w generowaniu energii elektrycznej i nawadnianiu terenu. Zbiornik pokrywa obszar 444 km2.
Fot. z archiwum Bui Power Authority
W ramach przedsięwzięcia powstał także most na rzece Black Volta.
Inwestycja została ukończona w grudniu 2013 r. Jej koszt początkowo szacowany był na 622 mln USD, ale w trakcie prac wzrósł o dodatkowe 168 mln USD. Bui Power Authority (BPA) jest właścicielem tamy i zajmuje się jej zarządzaniem.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.