11 kwietnia rozpoczęto układanie kabla NordBalt, który przez Morze Bałtyckie połączy Litwę i Szwecję. Celem budowy tej instalacji jest połączenie systemów energetycznych Szwecji i krajów bałtyckich.
Fot. LitGrid
Długość kabla NordBalt wyniesie około 450 km. Moc docelowa instalacji to 700MW. Wartość projektu realizowanego przez Litwę i Szwecję z wykorzystaniem funduszy unijnych to około 2,3 mld zł.
Uruchomienie nowego połączenia energetycznego planowane jest na grudzień 2015 r. Dzięki niemu ilość energii, jaką można będzie przesyłać do krajów bałtyckich, wzrośnie o jedną trzecią.
Kabel układany jest z poziomu statku Topaz Installer. Prace rozpoczęto na wodach terytorialnych Litwy w odległości około 600 m od brzegów Mierzei Kurońskiej. Przygotowania do tej instalacji rozpoczęły się jesienią, kiedy w dno morza bałtyckiego wkopano dwie rury o długości około 800 m. Rozpoczynając instalację, nurkowie umieścili w rurach dwa kable prądu stałego 300 kV.
O tempie prac zdecydują w znacznym stopniu warunki atmosferyczne oraz stopień falowania morza. Prace zaplanowano w takich okresach, kiedy jest najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia sztormów.
Układanie kabla ma się zakończyć wiosną 2015 r. Za realizację tego połączenia odpowiada szwedzka firma ABB.
Kraje bałtyckie w znacznej mierze są uzależnione od energii importowanej z Rosji i Białorusi. Połączenie Estonii z Finlandią zostało niedawno rozbudowane do zdolności przesyłowej 1000 MW. Za dwa lata ma też ruszyć połączenie polsko-litewskie o mocy 500 MW.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.