Koszt realizowanej w Kutnie inwestycji to około 118 mln zł. 40 mln zł na ten cel przeznaczono z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Biogazownia będzie działać w oparciu o nowatorską technologię ODTP (ang. Organic Double Power Technology), która została zgłoszona do urzędu patentowego. Odpowiednie przygotowanie mieszanki materiałów pozwoli ona na uzyskanie ponad 95% możliwego do pozyskania biogazu z surowca (w przypadku tradycyjnych obiektów jest to około 60–65%). Podczas gdy fermentacja w standardowych biogazowniach trwa od 60 do 90 dni, w tej będzie wymagała zaledwie 10 dni.

Biogazownia w Kutnie będzie produkować biogaz m.in. z osadów ściekowych z położonej w sąsiedztwie oczyszczalni. Przesyłanie surowca podziemnym rurociągiem spowoduje, że inwestycja będzie mniej uciążliwa dla mieszkańców ze względu na ewentualne nieprzyjemne zapachy. Pozostałe materiały do produkcji biogazu mają być przyjmowane w zamkniętej hali, wyposażonej w system wentylacyjny. Zastosowany tam biofiltr oczyści zapachy tak, by wypuszczane na zewnątrz powietrze nie było nieprzyjemne.

9 marca wmurowano akt erekcyjny pod budowę instalacji, której moc przerobowa wyniesie 270 tys. ton rocznie. Ma to być jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie.

Odpady pofermentacyjne zostaną wykorzystane jako nawóz dla rolnictwa lub biopaliwo dla ciepłowni czy cementowni.

Budowany przez spółkę Ekospot – Polska Biogazownia zakład będzie gotowy w I kwartale 2016 r. Część spalarniowa powstanie do 2017 r.