Wyprodukowany w przyjaznych dla środowiska warunkach wodór posłuży do napędu pojazdów mechanicznych. W realizacji tego projektu koncerny japońskie będą współpracować z władzami lokalnymi.
Miejska elektrownia wiatrowa Hama, Yokohama. Fot. Toyota
Pierwiastek chemiczny ma być pozyskiwany z elektrowni wiatrowej Hama Wing w Yokohamie.
Miejska elektrownia wiatrowa Hama, Yokohama. Fot. Toyota
Kto będzie uczestniczyć w produkcji wodoru?
W realizację projektu mają się zaangażować Toyota, Toshiba, Iwatani oraz władze prefektury Kanagawa i miast Yokohama oraz Kawasaki.
Specjaliści z Toyoty opracowali technologię, dzięki której ogniwa paliwowe będą mogły być zaopatrywane w wodór w sposób ekologiczny, a nie poprzez wykorzystanie paliw kopalnych.
Do czego posłuży wodór?
Wodór ma być pozyskiwany z elektrowni wiatrowej Hama Wing w Yokohamie. Będzie tam kompresowany i transportowany ciężarówkami. Docelowo zostanie wykorzystany do napędzania wózków widłowych z ogniwami paliwowymi, pracujących w czterech lokalizacjach, tj. w: fabryce, targu owocowo-warzywnym i dwóch magazynach.
Dlaczego wodór a nie prąd?
Specjaliści Toyoty tłumaczą, że łatwiej magazynować wodór niż prąd. Czysty wodór ma też być najlepszą odpowiedzią na wyzwania związane z globalnym ociepleniem i niedoborami energii.
Wodór a zmniejszenie emisji CO2
Wodór pozyskiwany z elektrowni wiatrowych ma się przyczynić do zmniejszenia o 80% emisji dwutlenku węgla(CO2) do atmosfery w stosunku do produkcji tego pierwiastka na bazie paliw kopalnych.
Japonia chce być liderem technologii wodorowych. Ich wykorzystanie będzie prezentować podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 r.
Samochody napędzane wodorem
Koncerny samochodowe oferują coraz więcej rozwiązań opartych o paliwo wodorowe. Kilka dni temu Honda wprowadziła na rynek japoński „samochód wodorowy” – Clarity. Na rynkach międzynarodowych dostępne są już samochody Toyoty – Mirai. Również Hyundai prowadzi masową produkcję pojazdów z ogniwami paliwowymi.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.