Powstanie elektrowni słonecznej w Czarnobylu wpisuje się w nową strategię energetyczną Ukrainy, która wobec konfliktu z Rosją, dąży do zdywersyfikowania dostawy najważniejszych surowców.
W Czarnobylu planuje się zainstalować panele słoneczne. Fot. segodnya.ua
Do końca 2016 r. Ukraina zamierza zbudować 34 instalacje wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne.
W pełni ukończona farma słoneczna zbudowana na obszarze 6 tys. ha mogłaby dostarczać 1000 MW mocy, a więc 1/4 tego, co zapewniała elektrownia jądrowa.
Na wsparcie tych inicjatyw zarezerwowano środki w wysokości 3 mld. USD, zaś przyznaniem finansowania dla inwestycji w fotowoltaikę na Ukrainie jest zainteresowany Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Liczba godzin słonecznych w elektrowni atomowej w Czarnobylu jest porównywalna do południowych Niemiec, jednego z największych producentów energii słonecznej na świecie.
Tzw. zona, czyli strefa zamknięta wokół dawnej elektrowni jądrowej, to ogromny niezagospodarowany teren, nie nadający się do zamieszkania z uwagi na promieniowanie. Zona opustoszała - po przymusowych wysiedleniach - zaraz po katastrofie. Obecnie region częściej wykorzystywany jest w celach turystycznych.
Przypomnijmy, że katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce ponad 30 lat temu, 26 kwietnia 1986 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.