W Rybniku zorganizowano spotkania z mieszkańcami ws. rozbudowy sieci gazowej. To pomysł władz górnośląskiego miasta na walkę ze smogiem. W konsultacjach wzięli udział przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG), magistratu oraz radni.
Rybnik: sieć gazowa sposobem na SMOG. Fot. Visionsi/Shutterstock.com
Rozbudowa sieci gazowej to w moim przekonaniu jeden z priorytetów rozwoju miasta. W praktyce pozwoli to mieszkańcom na zmianę źródła ogrzewania, a co tym idzie, na ekologiczne wytwarzanie ciepła na potrzeby własnych gospodarstw. Dla Rybnika, który tak mocno dotknięty jest problemem smogu, to szansa na poprawę jakości życia mieszkańców - mówi, cytowany w komunikacie, radny Krzysztof Szafraniec.
Jak informuje urząd miasta, spotkania zorganizowano w tych dzielnicach, w których rozwój sieci gazowej jest możliwy - w Kamieniu, Orzepowicach, Gotartowicach, Kłokocinie, Ochojcu, Grabowni, Golejowie, Popielowie, Boguszowicach Starych, Niewiadomiu.
Pracownicy PSG rozdali mieszkańcom 3670 ankiet, z których wypełnionych zostało 630. Chęć podłączenia wyraziły 494 gospodarstwa domowe. Najbardziej zainteresowani są mieszkańcy Ochojca, Grabowni i Golejowa, którzy łącznie wypełnili 271 ankiet - z deklaracją woli podłączenia. Dla tych dzielnic opracowana jest już koncepcja gazyfikacji.
Na „tak” są też mieszkańcy Kamienia, Orzepowic i Kłokocina. Prace nad koncepcją dla Kłokocina już się kończą, plan dla Kamienia powstanie w 2018 r.
Jak powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera, po zakończeniu sezonu grzewczego sam może udostępnić swoje rachunki, by pokazać, że przy odpowiednim przygotowaniu i gospodarowaniu ciepłem opłaty za paliwo gazowe nie będą się wiele różnić od tych ponoszonych za nieekologiczne ogrzewanie.
Przeczytaj także: Z mapy Polski znikną kolejne tzw. białe plamy. PSG zbuduje blisko 190 km gazociągów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.