Rozbudowa sieci gazowej to w moim przekonaniu jeden z priorytetów rozwoju miasta. W praktyce pozwoli to mieszkańcom na zmianę źródła ogrzewania, a co tym idzie, na ekologiczne wytwarzanie ciepła na potrzeby własnych gospodarstw. Dla Rybnika, który tak mocno dotknięty jest problemem smogu, to szansa na poprawę jakości życia mieszkańców - mówi, cytowany w komunikacie, radny Krzysztof Szafraniec.


Jak informuje urząd miasta, spotkania zorganizowano w tych dzielnicach, w których rozwój sieci gazowej jest możliwy - w Kamieniu, Orzepowicach, Gotartowicach, Kłokocinie, Ochojcu, Grabowni, Golejowie, Popielowie, Boguszowicach Starych, Niewiadomiu.

Pracownicy PSG rozdali mieszkańcom 3670 ankiet, z których wypełnionych zostało 630. Chęć podłączenia wyraziły 494 gospodarstwa domowe. Najbardziej zainteresowani są mieszkańcy Ochojca, Grabowni i Golejowa, którzy łącznie wypełnili 271 ankiet - z deklaracją woli podłączenia. Dla tych dzielnic opracowana jest już koncepcja gazyfikacji.

Na „tak” są też mieszkańcy Kamienia, Orzepowic i Kłokocina. Prace nad koncepcją dla Kłokocina już się kończą, plan dla Kamienia powstanie w 2018 r.

Jak powiedział prezydent Rybnika Piotr Kuczera, po zakończeniu sezonu grzewczego sam może udostępnić swoje rachunki, by pokazać, że przy odpowiednim przygotowaniu i gospodarowaniu ciepłem opłaty za paliwo gazowe nie będą się wiele różnić od tych ponoszonych za nieekologiczne ogrzewanie.

Przeczytaj także: Z mapy Polski znikną kolejne tzw. białe plamy. PSG zbuduje blisko 190 km gazociągów