Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) oceniają, że linia przesyłowa najwyższych napięć Kozienice–Ołtarzew może powstać dopiero po 2027 r. Budowę linii, mającej połączyć Elektrownię Kozienice z aglomeracją warszawską, zatrzymały protesty społeczne.
Elektrownia Kozienice bez połączenia z Warszawą? Linii przesyłowej najwyższych napięć nie będzie co najmniej do 2027 r. Fot. Forrest9/Shutterstock
Linia 400 kV Kozienice–Ołtarzew została zaplanowana jako ostatni element pierścienia linii najwyższego napięcia wokół aglomeracji warszawskiej. Ma też poprawić warunki wyprowadzenia mocy z Elektrowni Kozienice.
Zgodnie z harmonogramem, linia miała zostać uruchomiona w 2017 r., jednocześnie z powstaniem bloku o mocy 1075 MW, ale jej budowa została zablokowana przez protesty społeczne, wywołane jej zaprojektowanym przebiegiem.
W oczekiwaniu na możliwość realizacji projektu, PSE zastosowały szereg środków zaradczych (m.in. wprowadzenie automatyki odciążającej w elektrowni w Kozienicach oraz budowę nowych linii przesyłowych na wschód od Warszawy), a budowa linii planowana jest obecnie na okres niewcześniejszy niż 2027 r. Zastępca dyrektora departamentu rozwoju systemu PSE Tomasz Tarwacki, odpowiedzialny za planowanie i analizy sieciowe, przyznaje, że scenariusze mogą być różne – łącznie z takim, iż Elektrownia Kozienice zacznie wyłączać najstarsze bloki, a linia do Ołtarzewa nie będzie wtedy w ogóle potrzebna.
Z uwagi na planowaną budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w gminie Baranów, należy też rozważyć, czy linia z Kozienic nie mogłaby ostatecznie zostać poprowadzona w tamtym kierunku.
PSE zaznaczają, że obecnie prowadzi największy program inwestycyjny w historii, dlatego może spokojnie poczekać z budową tej linii. Na samym Mazowszu realizuje teraz 17 projektów wartych 2 mld zł, m.in. budowę 51-kilometrowego odcinka liniii łączącej trzy inne linie najwyższych napięć: Kozienice–Siedlce, Siedlce–Stanisławów (koło Mińska Maz.) oraz Stanisławów–Narew. Dzięki realizacji tej inwestycji zmieni się układ rozprowadzenia mocy w tym regionie, a zdolności przesyłowe w północno-wschodniej części kraju znacząco wzrosną. W następnej kolejności operator zmodernizuje linię Kozienice–Miłosna.
Na lata 2019–2020 zaplanowano modernizację ponad 70 linii. PSE podkreślają, że dążą do tego, aby obszary metropolitalne, jak aglomeracja warszawska były zasilane przynajmniej dwoma niezależnymi liniami o napięciu 400 kV.
Przeczytaj także: Wkrótce otwarcie nowej elektrociepłowni w Zabrzu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.