• Wytypowano już grunty w trzech województwach
  • Umowa na budowę pierwszej farmy ma być podpisana w 2020 r.
  • Grupa PGE to lider segmentu OZE w Polsce

Spółka PKP jest jednym z największych w Polsce właścicieli nieruchomości, posiada działki o łącznej powierzchni 100 tys. ha. Wstępnie wybrano już grunty odpowiednie pod budowę farm fotowoltaicznych, w województwach: śląskim, łódzkim i podkarpackim. W najbliższych miesiącach wskazane mają być kolejne grunty. Umowa na budowę pierwszej instalacji fotowoltaicznej powinna zostać podpisana nie później niż w pierwszym kwartale 2020 r.

Współpraca z PKP wpisuje się w program Grupy PGE, którego celem jest osiągnięcie do 2030 r. około 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Atutem energetyki konwencjonalnej jest większa stabilność systemu energetycznego, z kolei źródła odnawialne oznaczają większy wkład w ochronę klimatu. Energetyka konwencjonalna – nowoczesna, niskoemisyjna i bezpieczna – oraz OZE to dwa elementy, które jesteśmy w stanie rozsądnie połączyć w systemie dla efektu synergii – mówi Adam Gawęda, wiceminister energii.


Podobne porozumienia koncern PGE podpisał już m.in. z Grupą Azoty Kopalnie i Zakładami Chemicznymi Siarki „Siarkopol”. Na 10 ha gruntów poeksploatacyjnych w Osieku (woj. świętokrzyskie) wybudowana zostanie elektrownia o mocy zainstalowanej 5 MW, wyposażona w około 16 tys. paneli fotowoltaicznych. Działać ma zacząć w połowie 2022 r. 

Grupa PGE jest liderem segmentu odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. Mamy największy udział w hydroenergetyce i energetyce wiatrowej. Współpraca z PKP jest kolejnym krokiem, by zbudować podobną pozycję również w branży fotowoltaicznej. Dzięki takim inwestycjom zwiększamy udział bezemisyjnych źródeł energii w naszym kraju i przyczyniamy się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki – wyjaśnia Henryk Baranowski, prezes PGE.

Przeczytaj także: PGE i PKN Orlen rozwiną morską energetykę wiatrową