Dwa główne wyzwania to opracowanie technologii utylizacji paneli fotowoltaicznych oraz metody zagospodarowania popiołów lotnych ze współspalania biomasy. Celem jest poprawa jakości środowiska naturalnego poprzez wykorzystanie odpadów przemysłowych.

Politechnika Lubelska jest uczelnią techniczną i komercjalizacja badań naukowych to kierunek, w którym powinniśmy podążać. Mam nadzieję, że podpisana dzisiaj umowa o współpracy ze spółką z Grupy Enea przyniesie wymierne korzyści naszej uczelni oraz polskiej gospodarce w postaci wdrożenia w przemyśle wypracowanych rozwiązań – stwierdził prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor uczelni.

Paweł Szczeszek, prezes Enei, dodał, że sektor odnawialnych źródeł energii wymaga ciągłego rozwoju w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Równocześnie naszym zadaniem jest też dbanie o środowisko naturalne i poszukiwanie rozwiązań, które spełniają kryteria gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym zagospodarowania wyeksploatowanych urządzeń, gdy zostaną zastąpione nowocześniejszymi technologiami. Jestem przekonany, że współpraca Enei Innowacje i Politechniki Lubelskiej przyniesie nowatorskie rozwiązania wspierające rozwój OZE w Polsce – powiedział prezes.

Enea Innowacje należy do Grupy Enea. Zajmuje się poszukiwaniem nowoczesnych rozwiązań biznesowych i technologicznych w zakresie m.in. gospodarki o obiegu zamkniętym, magazynowania energii, nowych technologii OZE, elektromobilności czy smart city.

Przeczytaj także: Solorz i Sołowow chcą stawiać małe reaktory modułowe w Pątnowie