Indie od lat znajdują się wśród krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza w skali całego świata. Sytuacja z roku na rok pogarsza się coraz bardziej. Z ostatniego raportu The Energy Policy Institute at the University of Chicago (EPIC) wynika, że mieszkańcy stolicy Indii, Delhi, w której stężenie smogu drastycznie przekracza dopuszczalne normy, mogliby żyć o dziewięć lat dłużej, gdyby zanieczyszczenie zostało zmniejszone do poziomu rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), tj. 10 µg/m3.
Fot. anjali04 / Adobe Stock
Jak duży jest smog w Indiach?
Autorzy raportu „Air Quality Life Index” wskazują, że „najbardziej ekstremalny poziom zanieczyszczenia powietrza na świecie” obejmuje obszar w północnych Indiach, zamieszkały przez 480 mln ludzi. Stężenie smogu jest tu dziesięciokrotnie wyższe niż gdziekolwiek na świecie – w 2019 r. wynosiło średnio 70,3 µg/m3. Fatalne powietrze jest także w zachodnich i środkowych regionach kraju, jak Maharashtra czy Madhya Pradesh. W konsekwencji z powodu chorób związanych z układem oddechowym, które są wynikiem oddychania złym powietrzem, co roku umiera ponad 1 mln ludzi.
Jakość powietrza w Delhi
Najgorsza sytuacja panuje w Delhi, gdzie smog unosi się niemal przez cały rok. Eksperci już dwa lata temu alarmowali, że oddychanie powietrzem w tym mieście podczas całodniowego pobytu na zewnątrz, jest równoznaczne z wypaleniem nawet 50 papierosów. Efekty tego Hindusi odczuwają już na własnej skórze – wiele osób skarży się na nawracające bóle głowy, zaburzenia koncentracji i dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak duszności, ból gardła czy kaszel. Lekarze są przerażeni, bo obraz płuc, jaki przedstawiają badania pacjentów, poraża. W Delhi dawno nie widzieliśmy zdrowych, „różowych” płuc, przyznają.
Dlaczego powietrze w Indiach jest tak zanieczyszczone?
Za wysokie stężenie smogu w stolicy odpowiadają przede wszystkim dwa czynniki: geografia i działalność rolnicza. Delhi położone jest niemal u stóp Himalajów, które stanowią barierę dla przepływu powietrza, kumulując wszelkie zanieczyszczenia w mieście. Do stolicy cyklicznie napływają też szkodliwe substancje z palonych w jej okolicach pól uprawnych. Gdy dodamy do tego niesprzyjające warunki atmosferyczne, ogromną populację Delhi (ponad 30 mln mieszkańców), która z roku na rok się powiększa, wysokoemisyjne źródła energii i pozostawiającą wciąż wiele do życzenia jakość transportu osobowego i publicznego, nie dziwi, że smog jest tu ogromnym problemem.
EPIC alarmuje w swoim raporcie, że równie zła sytuacja panuje w innych azjatyckich krajach: Bangladeszu, Nepalu i Pakistanie, które wraz z Indiami stanowią ¼ światowej populacji. Fakt, że zajmują jednocześnie cztery z pierwszych pięciu miejsc w zestawieniu krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu, jest więc tym bardziej niepokojący.
Jak Indie walczą ze smogiem?
Instytut docenia fakt, że rząd Indii próbuje walczyć z problemem. Autorzy zwracają uwagę na Narodowy Program Czystego Powietrza z 2019 r., którego celem jest zmniejszenie niebezpiecznych zanieczyszczeń pyłowych. Jego osiągnięcie wydłużyłoby długość życia Hindusów o prawie dwa lata, a w przypadku mieszkańców stolicy nawet trzy i pół roku. Władze podejmują także krótkookresowe i radykalne działania, jak czasowe zamykanie szkół i różnego rodzaju instytucji, ograniczenia transportowe, zwiększenie norm emisji, nałożenie podatków na kierowców samochodów ciężarowych, zakaz korzystania z generatorów prądu, a nawet zamknięcie na kilka dni opalanej węgli elektrowni. Nic jednak dotychczas nie poprawiło sytuacji w znaczącym stopniu.
Jednocześnie EPIC wskazuje, że dobrym przykładem skutecznej polityki antysmogowej są Chiny, gdzie od 2013 r. – mimo szybkiego wzrostu gospodarczego – emisja pyłów została zmniejszona o 29%.
Przeczytaj także: Smog: najbardziej zanieczyszczone państwa [ranking]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.