• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czyste ogrzewanie jako metoda na smog

Opublikowano: 09-08-2018 Źródło: artykulygrzewcze.com

Według specjalistów, czynników odpowiedzialnych za powstawanie smogu miejskiego jest co najmniej kilka. Jednak wszyscy są zgodni, że skuteczna walka ze smogiem nie jest możliwa bez radykalnych zmian technologicznych w zakresie ogrzewania domów. To właśnie paliwa emitujące CO2 oraz pyły, jak i stare piece, uchodzą za główne przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Jak rozwiązać ten problem?


Fot. artykulygrzewcze.com Fot. artykulygrzewcze.com

Grzejniki elektryczne – metoda na czyste ogrzewanie

Pierwszym, co przychodzi na myśl, jeżeli chodzi o czyste ogrzewanie, zdają się być grzejniki elektryczne. Wykorzystanie prądu gwarantuje brak emisji CO2, a także pyłów. Do ogrzania domu tym sposobem zbędne jest bowiem spalanie jakichkolwiek paliw. Tym samym zupełnie niepotrzebna jest również kotłownia, co z pewnością przyczynia się do zwiększenia komfortu ogrzewania.

Czy ogrzewanie elektryczne jest opłacalne?

Kwestia kosztów korzystania z ogrzewania elektrycznego jest dość skomplikowana. Pierwsza sprawa to sam zakup urządzenia. Zróżnicowanie cenowe jest w tym przypadku duże, jednak można znaleźć wysokiej jakości, energooszczędne grzejniki elektryczne w przystępnych cenach. W tym celu warto zajrzeć choćby na stronę artykułygrzewcze.com.

Fot. artykulygrzewcze.com Fot. artykulygrzewcze.com

Druga sprawa to koszty ponoszone już po instalacji. Czy rachunki za czyste ogrzewanie elektryczne muszą być wysokie? Zdecydowanie nie, jeżeli korzysta się z odpowiednich grzejników elektrycznych. Warto zwracać uwagę, czy posiadają one systemy energooszczędne. To właśnie dzięki nim urządzenie wykorzystuje tylko niezbędną ilość energii. Warto też zauważyć, że eksploatacja grzejników jest stosunkowo tania. Nie wymagają one bowiem ciągłych prac konserwacyjnych czy przeglądów, różniąc się pod tym względem od pieców gazowych.

Kocioł na biopaliwa – alternatywa dla grzejników elektrycznych

Drugim pod względem popularności, ekologicznym rozwiązaniem kwestii ogrzewania, jest z pewnością kocioł na biopaliwa. Zapewnia on czyste ogrzewanie, gdyż jest zasilany przez materiały, których spalanie nie powoduje emisji pyłów, dwutlenku węgla, ani innych pierwiastków przyczyniających się do powstawania smogu.

Fot. artykulygrzewcze.com Fot. artykulygrzewcze.com

W ekologicznym kotle najczęściej spala się drewno lub jego pochodne, np. wióry. Jest to rozwiązanie bardzo tanie w przypadku osób, mających stały dostęp do tego typu materiałów. Przykładowo, dysponując niewielkim laskiem za domem, można zapewnić sobie zapas opału nawet na kilka lat. Ponadto, w kotle pali się również nasionami, pelletami, i co ciekawe, ekogroszkiem, czyli węglem. Jest to jednak taka jego odmiana, której spalanie nie przynosi szkód środowisku.

Wspólna walka ze smogiem

Jeżeli działania mające na celu oczyszczenie powietrza w miastach mają przynieść oczekiwane rezultaty, niezbędna jest współpraca społeczna. Wymiana pieców węglowych na grzejniki elektryczne czy też kotły jest kosztowna, stąd też potrzebne są dofinansowania z budżetu miasta lub państwa. Ponadto, czyste ogrzewanie to nie wszystko, walka ze smogiem to też zwalczanie innych przyczyn zanieczyszczenia, takich, jak emisja spalin samochodowych, czy też brak korytarzy powietrznych w dużych miastach.

 

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!