W stolicy w 2021 r. zlikwidowano 1445 urządzeń grzewczych na paliwa stałe. 322 z nich znajdowało się w budynkach należących do miasta. Wynik jest dwukrotnie wyższy do osiągniętego w 2020 r., kiedy wymieniono 783 kotłów. Wciąż jednak pozostaje ponad 10800 kopciuchów.
Smog w Warszawie. Fot. Martyn Adobe Stock
Czasu na wymianę jest coraz mniej. Od 2023 r. za posiadanie urządzeń generujących smog będzie mandat do 500 zł lub, w przypadku sprawy sądowej, grzywna do 5000 zł.
Z najnowszych danych miejskich wynika, że na likwidację czeka 10811 urządzeń emitujących szkodliwe pyły zawieszone. Ta liczba może ulec zmianie – dobiega końca inwentaryzacja kotłów na węgiel i drewno. Zgodnie z mazowiecką uchwałą antysmogową muszą one zostać wyłączone do 1 stycznia 2023 r.
Od 2018 r. rocznie wymieniano średnio po 800–900 urządzeń grzewczych, dopiero w 2021 r. liczba ta się niemal podwoiła. W pięć lat usunięto 4302 kotłów. Licznik kopciuchów jest wyświetlany na ekranie w centrum Warszawy. A czasu ubywa.
Widać pewien postęp w wymianie „kopciuchów” – mówi Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu (WBS) Natomiast pojawia się pytanie czy w ciągu najbliższych jedenastu miesięcy Warszawa da radę zlikwidować prawie tysiąc kotłów miesięcznie – dodaje. Organizacja podjęła współpracę z urzędem miasta, doradza i wspiera działania antysmogowe. Urzędnicy zatrudnili ekodoradców, którzy mają zebrać jak najwięcej wniosków o dotację na wymianę kotłów. Mieszkańcy mogą skorzystać ze wsparcia w programach gminnym i rządowym Czyste Powietrze. Jednak z tego drugiego skrzystało w ubiegłym roku jedynie 57 osób.
Brakuje szerokiej kampanii informacyjnej, dzięki której mieszkańcy mogliby dowiedzieć się, że mogą liczyć na pomoc finansową. Programy dofinansowania można ze sobą łączyć, więc istnieje możliwość pokrycia dużej części kosztów inwestycji z dotacji. Można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. To naprawdę bardzo atrakcyjne rozwiązania dla mieszkańców – twierdzi Piotr Siergiej z WBS. Wiemy, że miasto zaproponowało wynagrodzenie „akwizycyjne”, które premiować będzie finansowo ekodoradców zbierających wnioski od mieszkańców. To bardzo motywujące i efektywne rozwiązanie – uzupełnia.
Licznik kopciuchów znajduje się przy rondzie Dmowskiego, na dachu dawnego budynku Cepelii. Wyświetla dane o liczbie kotłów do wymiany i dni, jakie pozostały do złożenia wniosku. Towarzyszy mu strona LicznikKopciuchow.pl z informacjami o dostępnych dopłatach do wymiany kotłów i obowiązującej uchwale antysmogowej.
Przeczytaj także: Rybnik: drony namierzą trujące kopciuchy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.