W Kalwarii Zebrzydowskiej (woj. małopolskie) zakończono testy metody usuwania smogu przy użyciu generatora fali uderzeniowej.
Fot. gmina Kalwaria Zebrzydowska
Urządzenie ma pomagać redukować przekroczenia norm stężeń pyłów PM2.5 i PM10, a tym samym przeciwdziałać powstawaniu smogu na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska. Badania prowadzili naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH).
Wytłumaczono, że generator fali uderzeniowej można porównać do działa, które zamiast pocisków wystrzeliwuje w powietrze fale dźwiękowe. Wystrzał generuje huk i falę uderzeniową, która rozchodzi się nawet na 3 km wokół, jednocześnie wypychając smog znad ziemi kilkaset metrów w górę. Unoszący się wysoko pył PM10 ma nie być groźny dla zdrowia.
W gminnym komunikacie czytamy, że podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem, lecz zdaniem naukowców AGH urządzenie sprawdzi się też w walce ze smogiem.
Obecnie naukowcy z Krakowa analizują wyniki pracy generatora fali (do badania jakości powietrza w trakcie prób wykorzystano m.in. drona).
Generator miałby być uruchamiany w okresach zagrożenia smogiem. Podobne badania wykonano także w innej małopolskiej miejscowości, Skawinie.
Zobacz nasz serwis specjalny SMOG
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.