We wtorek prezes PGNiG poinformował, że od 2015 roku spółka może na cele energetyczne dostarczać ok. 2 mld m sześc. gazu rocznie, przy założeniu, że powstanie 1,6-2,0 tys. MW mocy.

PGNiG podpisały do tej pory dwa listy intencyjne dotyczące bloków na gaz.
W listopadzie spółka poinformowała o rozpoczęciu współpracy dotyczącej projektu budowy i eksploatacji zasilanego gazem bloku energetycznego w należącej do Taurona Elektrowni Stalowa Wola oraz poligeneracyjnej elektrowni opartej na zgazowaniu węgla w Kędzierzynie-Koźlu.
Według wstępnych założeń, nowy blok energetyczny w Stalowej Woli miałby moc ok. 400 MW, a w zależności od stopnia wykorzystania jednostki zapotrzebowanie elektrowni na gaz może wynieść do 0,5 mld m. sześc. gazu ziemnego rocznie.

Pod koniec października PGNiG, gdańska grupa energetyczna Energa i Grupa Lotos podpisały list intencyjny w sprawie budowy nowoczesnej elektrowni gazowej w Gdańsku, która, opalana gazem z PGNiG, pracować będzie głównie na potrzeby gdańskiej rafinerii.
Wcześniej w październiku PGNiG poinformowało, że chce, aby firmy energetyczne, które planują budowę w Polsce bloków parowo-gazowych, zadeklarowały do końca I kw. 2009 roku, ile mocy opalanych gazem zamierzają uruchomić i ile paliwa będą potrzebowały.

Według wstępnych deklaracji firm energetycznych, mogłyby one wybudować w Polsce nawet 7 tys. MW na gaz. PGNiG uważa natomiast, że realna jest budowa 3-4 tys. MW w perspektywie 7-10 lat.