Jak donosi Radio Polskie, Grzegorz Onichimowsk,i prezes Towarowej Giełdy Energii SA, ma wątpliwości czy przyjęty przez Unię Europejską dokument przyczyni się do rozwoju polskiej energetyki. Nie wiadomo, na co zostaną wydane pieniądze, jakie Polska otrzymała na modernizację sektora energetycznego.

Inny natomiast ekspert, Krzysztof Żmijewski z Politechniki Warszawskiej, jest przekonany, że uda się sprostać zobowiązaniom energetycznym, chociaż będzie to bardzo trudne. Ważne jest też, że po wprowadzeniu nowych standardów będzie musiało zmienić się podejście całego społeczeństwa do spraw oszczędzania energii.

Z kolei Daniel Zawadzki, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych, uważa, że ludzie boją się ryzyka związanego z inwestycją w odnawialne źródła energii. W dofinansowaniu projektów na odnawialne źródła energii można pomóc Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska. Skorzystanie z takiej pomocy może spowodować, że cena instalacji do pobierania energii świetlnej, kosztująca 10 tys. zł. może spaść nawet o 80%. Ważnymi źródłami energii odnawialnej są również wiatraki, biogazownie i wody geotermalne. Tego typu projekty również są dofinansowywane, ale są bardziej kosztowne i wymagają większych środków własnych inwestora.