Informacja ta przyszła zaledwie miesiąc po tym jak niemiecki koncern RWE zakupił za 9.3 mld najwiekszego holenderskiego dostawcę energii, firmę Essent.
Vattenfall należy do najwiekszych draczy na europejskim rynku energii. Poza Skandynawią spółka jest bardzo aktywna na rynku niemieckim, polskim i brytyjskim. raportowany dochód za rok 2008 wyniósł 15.2 mld euro.

Nuon i Vattenfall znane są z innowacji w obszarze odnawialnej i czystej energii. Przedsiębiorstwa połączą siły, by kontynuować wspólnie takie projekty, jak instalacje wykorzystujące technologię CCS w Schwarze Pumpe (Vattenfall, Niemcy) i Buggenum (Nuon, Holandia). Obydwie firmy znajdują się w awangardzie, jeśli chodzi o rozwój technologii CCS. Priorytetem objęte zostaną inwestycje w nowe wielkie farmy wiatrowe obok już istniejących, takich jak Egmond aan Zee (Nuon), Lillgrund i Kentish Flats (Vattenfall). Będzie to stanowić wsparcie dla realizacji wspólnej ambicji Grupy zakładającej uzyskanie do roku 2015 z energii wiatrowej 15 TWh (w porównaniu do 2,5 TWh w 2009 roku). Szwedzki koncern stał się największym europejskim operatorem morskich elektrowni wiatrowych.Inne alternatywne źródła energii, takie jak energia słoneczna, czy energia mórz, stanowią przedmiot części inwestycji w obszarze badawczo-rozwojowym realizowanych w połączonych przedsiębiorstwach.