Podpisanie "memorandum of understanding" ma za zadanie przyspieszenie budowy infrastruktury, która położy kres energetycznej izolacji niektórych państw regionu, zwłaszcza Litwy, Łotwy i Estonii. Tak spotkanie podsumował rzecznik KE ds. energii Ferran Tarradellas (PAP).

Plan bałtyckich połączeń międzysieciowych obejmuje zarówno gaz, energię elektryczną, jak i magazynowanie. Ma zlikwidować braki zidentyfikowane w przyjętym w zeszłym roku drugim strategicznym przeglądzie energetycznym UE - PAP. W drugiej połowie br. zostanie zwołany regionalny szczyt, który zainauguruje realizację planu.

Na liście projektów znajdują się m.in. intekonektory Polska-Słowacja, Polska-Niemcy i most energetyczny Polska-Litwa; kable łączące kraje nordyckie z Litwą, Łotwą i Estonią; wzmocnienie polskiej wewnętrznej sieci energetycznej na północy kraju; gazociąg Amber; budowa gazoportu w Świnoujściu i magazynów gazu w Polsce; połączenia polsko-niemieckie. Jest również gazociąg Skanled z Norwegii do Danii oraz gazociąg Baltic Pipe, łączący duński system gazowy z polskim wybrzeżem w Niechorzu.
Plan niestety nie przewiduje nowych środków finansowych na te projekty, poza tymi, które np. zostały przewidziane w unijnym planie pobudzenia gospodarczego (gazoport w Świnoujściu, Skanled, interkonektor gazowy Polska-Słowacja 30).

autor: Patrycja Synowiecka