Gazociąg o długości 160 km połączy bułgarskie Chaskowo z greckim Komotini. Pozwoli na dostarczanie miliardów metrów sześciennych gazu z Azerbejdżanu na mocy porozumień zawartych na poziomie rządowym - oświadczyła dyrektorka Bułgarskiego Holdingu Energetycznego Galina Toszewa. Na połączeniu bardzo zależy Bułgarii, która będąć niemalże w 100% uzależnioną od rosyjskiego gazu w sposób dotkliwy odczuła ostatni kryzys. Bułgarski Holding Energetyczny, zrzeszający głównych państwowych dostawców energii, podpisał umowę w tej sprawie z przedsiębiorstwem IG Poseidon, utworzonym przez grecką firmę DEPA i włoską Edison - PAP.

Połączenie o nazwie IGB (Interconnector Greece-Bulgaria) umożliwi od 2012 r. import z Azerbejdżanu miliarda m3 gazu rocznie, dostarczanego przez połączenie ITGI (Interconnector Turkey-Greece-Italy) z rejonu Morza Kaspijskiego.

Koszt budowy inwestycji szacuje się na 120 mln EUR (45 mln ma być pokryte ze środków UE). Bułgarski Holding Energetyczny podpisał porozumienie z greckim operatorem sieci gazowej DESFA ws. wykorzystania w celach importowych terminalu skroplonego gazu w pobliżu Aten.