Dwa nowe bloki w EO warte 11 mld zł mają powstać do 2014-15 r. Przy budowie będzie zatrudnionych ponad 2 tys. osób. Inwestycja będzie związana również ze znacznymi utrudnieniami na drogach wokół elektrowni, a już dziś przejazd drogą od Opola w kierunku Czarnowąsów może okazać się prawdziwą męką.

Rozwiązaniem problemu, zdaniem "gazety Wyborczej Opole" ma być budowa obwodnicy, która swój początek miałaby w okolicach przecięcia obwodnicy północnej z ulicą Budowlanych, miałaby biec wzdłuż Odry przez gm. Dobrzeń Wielki w kierunku Kup i Pokoju. Niestety, budowa obwpodnicy jest jak dotąd jedynie w stadium planowania.

Drogi dojazdowe, jeśli drogi powstaną, to w tym samym czasie, gdy dojdzie do rozbudowy elektrowni, co może zaowocować paraliżem komunikacyjnym miasta.  Co więcej, inwestycji drogowych nie da się przyspieszyć z braku środków finansowych.

Władze Opola zapowiadają większe zaangażowanie w budowę obwodnicy, choc podkreśla się, że niezbędne będzie dofinansowanie tej inwestycji z budżetu państwa.